RPP na rzecz elektronicznych udogodnień dla pacjentów

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpiła do Dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) Marcina Kędzierskiego z prośbą o rozważenie możliwości składania poprzez projektowaną Elektroniczna Platformę Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1), oświadczeń o upoważnieniu do uzyskiwania dokumentacji medycznej oraz informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Takie rozwiązanie byłoby znacznym udogodnieniem zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. W sytuacji, gdy np. do szpitala trafiłby pacjent nieprzytomny, ale wcześniej złożyłby oświadczenie przez ww. platformę upoważniające wskazaną osobę do dostępu do informacji oraz dokumentacji medycznej - lekarze nie mieliby wątpliwości komu w praktyce tego typu dane można przekazać.

Tym samym zdaniem Rzecznika wprowadzenie zmian pozwoliłoby na zminimalizowanie zagrożenia naruszenia praw pacjenta do dokumentacji medycznej oraz informacji o stanie zdrowia, które zostały zawarte w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta w i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Jednym z celów projektu P1 prowadzonego przez CSIOZ jest tworzenie, gromadzenie, analizowanie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów - dzięki temu dane medyczne będą dostępne dla pacjenta i upoważnionych pracowników medycznych w miejscu i czasie, w którym są w danym momencie potrzebne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH