RPO pyta ministerstwo o wyciek danych pacjentów ze szpitala w Kole Wśród ujawnionych informacji znalazły się także dane medyczne, jak grupa krwi czy elementy historii choroby pacjenta. Fot. PTWP

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia i GIODO o informację nt. działań podjętych ws. wycieku danych osobowych pacjentów szpitala w Kole i wskazanie czy resort systemowo interesuje się kwestią zabezpieczania danych.

RPO Adam Bodnar w pismach wystosowanych do Konstantego Radziwiłła i Edyty Bielak-Jomaa wskazał, że z materiałów prasowych dowiedział się iż do internetu wyciekły dane 50 tys. pacjentów Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole.

Wśród ujawnionych informacji - jak zaznaczył - znalazły się nie tylko imię, nazwisko, adres i PESEL, ale także dane medyczne, jak grupa krwi czy elementy historii choroby.

- Obywatele mają prawo oczekiwać, że wszystkie informacje pozyskiwane na ich temat będą odpowiednio zabezpieczone. To standard wynikający z Konstytucji - podkreślił RPO.

Poinformował, że w kierowanych do niego skargach wnioskodawcy dzielą się swoimi obawami odnośnie wykorzystania ich danych w innych celach. Domagają się również skutecznych działań organów państwowych, które są zobowiązane do zabezpieczenia pozyskiwanych i gromadzonych danych na temat obywatela.

Rzecznik zwrócił się do Ministra i Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o informacje o działaniach podjętych w tej sprawie. Poprosił także o wskazanie, czy kwestia zabezpieczenia danych medycznych w placówkach zdrowia jest przedmiotem ich szczególnego zainteresowania w wymiarze systemowym, również w kontekście przygotowań do rozpoczęcia stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (2016/679) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

Policja informowała w ubiegłym tygodniu, że sprawdza, czy i ewentualnie w jaki sposób doszło do wycieku danych pacjentów szpitala w Kole (Wielkopolskie). Według informacji jednego z serwisów internetowych, w sieci były dostępne dane osobowe i medyczne 50 tys. pacjentów.

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole potwierdziła wówczas, że mogło dojść do wycieku danych; o sprawie powiadomiono policję i prokuraturę. Dyrektor placówki zapewnił, że pacjenci nie mają powodu do niepokoju i że nie doszło wycieku informacji dotyczących kwestii medycznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH