Puławy: wdrożenie systemu informatycznego w szpitalu było koniecznością

Wdrożenie w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach nowoczesnego systemu informatycznego wynikało nie tylko ze zbliżającego się prawnego obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej online. Równie istotne było uznanie przez kadrę zarządzającą, że jest to optymalny i racjonalny sposób na właściwe organizacyjnie, profesjonalne i uzasadnione ekonomicznie prowadzenie podmiotu leczniczego.

O wdrożeniu systemu informatycznego w tym szpitalu mówią Rynkowi Zdrowia: dr Jolanta Herda - dyrektor SPZOZ w Puławach oraz Krzysztof Dzirba, kierownik Działu IT w puławskiej lecznicy.

***

Jednym z podstawowych kryteriów, jakim kierowaliśmy się przy wyborze dostawcy systemu informatycznego było bezpieczeństwo elektronicznych usług medycznych, ze szczególnym nakierowaniem na dane sensytywne oraz doświadczenie firmy w zakresie projektowania i wdrażania systemów informatycznych. Systemy AMMS i RIS/PACS posiadają przyjazny i prosty w obsłudze dla użytkownika interfejs.

Monitorowanie przebiegu leczenia
Użytkownik korzysta tylko z tych funkcji, które są w danej chwili niezbędne do wprowadzenia danych, dzięki możliwościom konfiguracji pulpitu aplikacji. AMMS łączy wszystkie procesy w jeden spójny, intuicyjny i ułatwiający monitorowanie przebiegu leczenia, a także wspomaga lekarzy w podejmowaniu decyzji dotyczących oceny stanu zdrowia pacjenta. Oferuje obowiązkową sprawozdawczość i obligatoryjne rozliczanie finansowe dla instytucji i ośrodków statystyki medycznej.

Współpracuje z aplikacją Narodowego Funduszu Zdrowia eWUŚ, która w sposób elektroniczny weryfikuje uprawnienia do udzielenia świadczeń zdrowotnych świadczeniobiorców. Rozbudowane funkcje połączone z łatwą i intuicyjną obsługą  aplikacji  nie wymagają kosztownych i czasochłonnych szkoleń dla użytkowników systemu.

Projekt wdrożeniowy, zrealizowany przez firmę Asseco dla szpitala w Puławach, trwał od lipca do grudnia 2012 r. i zakładał uruchomienie kilkunastu  specjalistycznych modułów na 340 stacjach roboczych, z których obecnie korzysta ok. 700 użytkowników. Integracja systemu medycznego AMMS z systemem finansowo-księgowym trwała krótko, ponieważ zarówno system medyczny, jak i księgowy są tej samej firmy, co przy wdrożeniu okazało się znacznym ułatwieniem.

Do chwili obecnej wdrożone zostały następujące moduły: ruchu chorych, obrotu lekami, ewidencji badań, procedur medycznych i konsultacji, obsługi pracowni diagnostycznych, wreszcie rozliczeń.

Moduły i baza danych
Na szczególną charakterystykę zasługuje kilka modułów.

Moduł ePacjent, który pozwala na wykonanie czynności przy rejestracji na wizyty do poradni przyszpitalnych, co w realiach kompleksowości i jakości usług zdrowotnych jest niezwykle istotne. Pacjenci za pomocą strony www są w stanie sprawdzić w jakich godzinach i którzy lekarze świadczą usługi medyczne oraz umówić wizytę bez wychodzenia z domu. Jest to jeden z wymiernych jakościowo obszarów dedykowanych dla pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH