Projekt P1 - na jakim jesteśmy etapie

Projekt P1 to platforma elektroniczna, która ma ułatwiać wymianę danych medycznych, gromadzić informacje o receptach, zwolnieniach i wykonywanych usługach - przypomina Robert Walczyński, dyrektor działu systemów centralnych w pionie opieki zdrowotnej Asseco Poland SA.

Asseco Poland S.A. w konsorcjum z Kamsoft S.A. realizuje jedną z czterech części tego projektu – obejmującą system wymiany danych medycznych. Zadania, które nam powierzono, są już w bardzo zaawansowanej fazie, w czerwcu mają następować odbiory produktów. Opóźniające się postępowania przetargowe w innych częściach projektu stanowią pewne zagrożenie dla całego przedsięwzięcia.

Realizacja prac
Zamawiający z góry założył, że zadania wzajemnie się uzupełniają i nie da się ich wykonać niezależnie. Dlatego stworzył struktury projektowe, których częścią jest zespół doradczy wykonawców. Pracuje wspólnie, ma swojego reprezentanta w komitecie sterującym projektu. Asseco działa w ramach tego zespołu. Wspólnie utrzymujemy spójność korzystną dla całości przedsięwzięcia.

Wykonawcy części II, III i IV, wspólnie z Integratorem (w tej roli występuje CSIOZ wspierany doradcami) zrealizowali w zakładanym terminie, do listopada 2012 roku, etap V projektu P1. W ramach tego etapu powstały, między innymi architektury biznesowa, aplikacji i danych oraz technologiczna systemu P1, specyfikacja infrastruktury techniczno-systemowej dla wszystkich części systemu, analiza obszarów biznesowych związanych z funkcjonalnościami wytwarzanymi w etapie VI oraz projekty wykonawcze funkcjonalności realizowanych w etapie VI.

Obecnie trwają prace w ramach VI etapu projektu, który ma się zakończyć do 18 października 2013 roku. Jednocześnie zakładane jest, że do 23 września 2013 roku system zostanie uruchomiony produkcyjnie w zakresie obsługi elektronicznych recept, zapisów na wizyty, zwolnień i skierowań.  

Zagrożenia
Największym obecnie zagrożeniem dla projektu jest brak wyłonionego wykonawcy części I systemu (w tym szyny usług). Obecnie jego rolę pełni CSIOZ, jednakże w dłuższej perspektywie prowadzenie tych prac może wiązać się z dużym ryzykiem opóźnień lub niskiej jakości wytwarzanych produktów, gdyż prace zapewne będą wykonywane w wyjątkowo dużym reżimie czasowym. Z drugiej strony, oceniając dotychczasową determinację dyrekcji CSIOZ w realizacji projektu w zakładanych terminach wydaje się, że mimo tego zagrożenia terminy są wciąż osiągalne.

Cały projekt P1 został utworzony przy założeniu, że dojdzie do zmian legislacyjnych, które jak dotąd nie nastąpiły. Wprawdzie zamawiający (CSIOZ) i Ministerstwo Zdrowia przygotowały odpowiednie projekty, ale nikt nie jest w stanie zagwarantować, że niezbędne przepisy zostaną ustanowione na czas.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH