Premiera Internetowego Konta Pacjenta na X Forum Rynku Zdrowia Fot. PTWP Na zdj. Marcin Kędzierski

Zderzymy się z nową rzeczywistością. Dokumentacja medyczna prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej niesie za sobą odpowiedzialność za jej wytworzenie, ale i zabezpieczenie i archiwizację przez 20 lat - mówił Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Lekarz będzie musiał być i lekarzem i informatykiem?

Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podczas sesji tematycznej ''Technologie informacyjne w ochronie zdrowia - nie unikniemy tej rewolucji'' w ramach X Forum Rynku Zdrowia mówił o realizacji projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (Platforma P1) oraz Internetowym Koncie Pacjenta.

Przypomniał, że kluczowe funkcjonalności, które będzie oferowała Platforma P1 to możliwość wystawiania i realizacji elektroniczny recept, skierowań i zleceń na zaopatrzenie, możliwość
kolekcji danych o wszystkich usługach medycznych jakie zostały wykonane, niezależnie tego, kto jest płatnikiem tych świadczeń oraz łatwy i szybki dostęp do tych danych, jak również możliwość pośrednictwa w wymianie dokumentacji medycznej wytworzonej przy wykonywaniu tych usług.

Odpowiedzialny podmiot
Dyrektor Kędzierski wskazał, że za wytworzenie, zabezpieczenie i archiwizację dokumentacji medycznej będzie odpowiadał podmiot leczniczy.

- Platforma P1 będzie umożliwiała komunikacje pomiędzy podmiotami, abyśmy wiedzieli, w jakim systemie informatycznym dokument elektronicznym się znajduje. Aby to było możliwe, trzeba było zacząć od standaryzacji dokumentów medycznych: recept, skierowań, zleceń. Szacuję, że w perspektywie do końca listopada przekażemy do konsultacji zaktualizowany ten dokument o kolejny typy dokumentów: kartę wypisową ze szpitala, konsultację lekarską, wyniki badań diagnostycznych i opis badania diagnostycznego. Zbieramy też informacje i zapotrzebowanie, jakie
kolejne dokumenty należałoby standaryzować - mówi szef CSIOZ.

Wskazał, że w pracach projektowych nad Platformą P1 obecnie trwa integracja systemów, tak by w perspektywnie kilku najbliższych miesięcy można było uruchomić je, nawet w wersji okrojonej, pilotażowej.

- Prezydent podpisal w lipcu nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która sprowadzała się de facto do wydłużenia okresu przejściowego od którego dokumentacja medyczna ma być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej, o 3 lata. Równolegle jest procedowany
kolejny projekt zmian ustawy, który ze względu jest bardzo obszerny i obejmuje obszar niezbędny dla uruchomienia Platformy P1 - przypomniał Marcin Kędzierski.

I informatyk, i lekarz
Poruszył też kwestie związane z outsourcingiem danych. Wskazał, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wyraża pewne zaniepokojenie, czy podmiot leczniczy może korzystać z profesjonalnego wsparcia podmiotów informatycznych, które miałyby zajmować się np. archiwizacją danych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH