Pracodawcy RP: rozwój telemedycyny zależny od zmian prawnych

- Wielokrotnie wskazywaliśmy na fakt, że bariery w obowiązujących normach prawnych są głównym powodem braku rozwoju telemedycyny w Polsce - mówi wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.


Pracodawcy RP podkreślali konieczność dokonania zmian w przepisach m.in. przy okazji nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zwracali też uwagę na sprzeczność zapisów art. 42 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty ze świadczeniami wykonywanymi w formie telemedycyny.

Jak wyjaśnia Mądrala, w obliczu wchodzącego w życie od 1 stycznia 2015 r. pakietu onkologicznego i wynikającego z niego prawdopodobnego zwiększenia popytu na usługi diagnostyczne wydaje się, że umożliwienie wykonywania ich w formie telemedycyny pozwoliłoby lepiej wykorzystać zasoby kadrowe i sprzętowe.

Forum Diagnostyki Obrazowej Pracodawców Medycyny Prywatnej zrzeszone w PRP ma już przygotowany zestaw propozycji zmian ustawy Prawo atomowe oraz szeregu rozporządzeń wykonawczych, które umożliwią szybki rozwój m.in. teleradiologii.

- Jesteśmy przekonani o tym, że wprowadzenie postulowanych przez nas zmian pozytywnie wpłynie na rynek diagnostyki i tym samym pomoże w sprawnej realizacji pakietu onkologicznego - zaznacza Mądrala.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH