Potrzeba dyskusji o dostępie do danych pacjentów

Czy projektowany system informacji w ochronie zdrowia może stanowić zagrożenie dla prywatności pacjentów? Dyskusję na temat zapoczątkował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

System ma służyć  lepszej kontroli rozliczania środków finansowych w ochronie zdrowia. Jednak , jak przestrzega portal Interia.pl, niebezpieczeństwa mogą być większe niż spodziewane korzyści.

Trzeba bowiem pamiętać, że w bazie danych znajdą się nie tylko dane pacjentów, ale też personelu medycznego – począwszy od pielęgniarek i lekarzy, po administrację szpitali, a w Polsce już obecnie mamy duży problem z zachowaniem poufności danych medycznych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych obiecuje jednak, że  będzie zabiegał o zagwarantowanie, by zawartość rejestrów medycznych i sposób dostępu do nich określone były w ustawach, na razie jest pomysł aby były zawarte w aktach niższego rzędu.

Jak podaje na swojej stronie internetowej GIODO, projektowane w tym zakresie rozwiązania są sprzeczne z Konstytucją RP, gdyż zakładają, że decyzje o tym, jakie dane są gromadzone, w którym rejestrze i w jaki sposób są one współdzielone pomiędzy różnymi podmiotami, które z tych rejestrów korzystają, będzie podejmował minister zdrowia poprzez wydanie odpowiednich rozporządzeń.

GIODO zwraca zaś uwagę na to, że stanowi to naruszenie norm ustanowionych w art. 31 i art. 51 ustawy zasadniczej. Zgodnie bowiem z art. 31 Konstytucji RP, prawa i wolności obywatelskie mogą podlegać ograniczeniom tylko na drodze ustawowej, zaś art. 51 przesądza, że nikt nie może być zmuszony inaczej niż na podstawie ustawy do ujawnienia informacji o sobie, a zasady i tryb gromadzenia i udostępniania informacji może określać tylko ustawa.

Zdaniem GIODO, tak powinno być również w przypadku centralnego systemu informacji w ochronie zdrowia, który będzie gromadził dane dotyczące m.in.: pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów.

– Centralny system zbierający dane i umożliwiający dostęp do nich jest przydatny i Ministerstwu Zdrowia, i lekarzom, i pacjentom, gdyż usprawnia obsługę oraz umożliwia efektywniejszą kontrolę wydatkowania środków przeznaczonych na ochronę zdrowia – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski , GIODO w radiu TOK FM.

Podkreślał, że są to cele, które zasługują na poparcie, natomiast powinny być zrealizowane w sposób zgodny z Konstytucją i zapewniający, że dane zgromadzone w takim systemie będą właściwie zabezpieczone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH