Porozumienie Zielonogórskie chce dostępu do informacji o ubezpieczeniu pacjentów

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie krytycznie przyjęło przedstawiony do konsultacji zewnętrznych projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

W opinii Porozumienia, reprezentującego lekarzy POZ, proponowany projekt nakłada się dodatkowe obowiązki na usługodawców – lekarzy bez przeznaczenia na te cele środków finansowych (pieniądze są tylko na systemy centralne), co może skutkować słabej jakości danymi od świadczeniodawców. Tworzenie dwóch zbiorów danych, jak zakłada ustawa, (ministerialnego i obecnego CWU prowadzonego przez NFZ), nie współpracujących i nie wymieniających się informacjami systemów, doprowadzi – w opinii PZ – do trudności w korzystaniu z nich.

„W proponowanym projekcie ustawy, nie uwzględniono również jednego z głównych postulatów PZ – czyli dostępu do informacji o ubezpieczeniu usługobiorców. Bez wprowadzenia tej funkcjonalności, pomimo zaangażowania ogromnych środków publicznych, pacjenci nadal będą miotać się po urzędach w celu udowodnienia faktu ubezpieczenia, a lekarze rodzinni, ambulatoryjnej specjalistyki nadal będą karani finansowo" – czytamy w stanowisku PZ, podpisanym przez Bożenę Janicką, prezesa Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego.

Według Janickiej brak uzgodnień z pracodawcami w tym zakresie może skazać ,,ten projekt z góry na niepowodzenie”.

 

„Nie wspomnę już o tym, że ostatecznie to na nas nałożone zostaną największe obowiązki sprawozdawcze, i że to my będziemy musieli ponieść największe koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego, czytników, szkolenia zatrudnionych pracowników oraz z podpisem elektronicznym” – podsumowuje propozycje zawarte w projekcie ustawy Bożena Janicka.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH