Polski system opieki zdrowotnej.  Czy możemy dogonić Holandię? FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Holandia kolejny raz zajęła 1. miejsce w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (Euro Health Consumer Index). Co sprawia, że tak się dzieje? Z pewnością duże znaczenie ma organizacja opieki zdrowotnej, innowacyjne rozwiązania technologiczne, oraz sposób finansowania systemu ochrony zdrowia.

Multimedia

Raport Polska i Holandia Zdrowe, Warszawa 2017

4,86 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Wszystko dzięki reformom, które wprowadzono 25 lat temu i ciągłemu dostosowywaniu się do zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie, zarówno demograficznych, ekonomicznych, jak i społecznych. Czy polski system ochrony zdrowia, który stoi przed koniecznością wprowadzenia reform, mógłby skorzystać z niektórych holenderskich rozwiązań?

System opieki zdrowotnej w Holandii oparty jest na tych samych zasadach co w Polsce – każdy obywatel ma zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej, ale jednocześnie partycypuje w jego finansowaniu. Holandia i Polska muszą zmierzyć się z podobnymi wyzwaniami: ograniczonymi zasobami finansowymi i kadrowymi oraz procesem starzenia się społeczeństwa.

W Holandii od lat kładziony jest nacisk na jakość usług dla pacjentów (obsługa w placówkach medycznych, dostęp do informacji, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań IT np. telemedycyna) i jakość kliniczną (wskaźniki przeżywalności, jakość życia osób z chorobami przewlekłymi).

Podstawą holenderskiego systemu opieki zdrowia, podobnie jak w Polsce, jest podstawowa opieka zdrowotna (POZ). W Holandii udało się przenieść opiekę ze szpitali do POZ w miejscu zamieszkania. Udało się to dzięki współpracy ochrony zdrowia, polityki społecznej, senioralnej i systemu edukacji. W Polsce wciąż dążymy do tego, aby pacjent trafiał do szpitala tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Ostatnie zmiany prowadzą do zwiększenia roli lekarzy POZ w szerokie uprawnienia diagnostyczne tak, aby bezpośrednio pomagać osobom nie wymagającym leczenia specjalistycznego i równocześnie odciążać poziom specjalistyczny od zajmowania się nieuzasadnionymi względami klinicznymi przypadkami chorobowymi. Ponadto lekarze POZ zostali zobowiązani do promowania zdrowego stylu życia i profilaktyki.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów poprawy działania systemu opieki zdrowotnej, co pokazuje przykład Holandii, jest budowanie partnerstw publiczno-prywatnych. Prywatne placówki, często nowocześnie wyposażone i sprawnie zarządzane mogą współpracować na polu naukowym i klinicznym z publicznymi jednostkami. Mogą wpływać na wzajemną poprawę jakości świadczonych usług i być wzorem do naśladowania.

W Polsce również zmienia się nastawienie do tego typu rozwiązań. Coraz częściej słyszy się o współpracy naukowo-badawczej między szpitalami i uniwersytetami. Dołącza do nich prywatny kapitał, który dodatkowo może wspomóc wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań do systemu ochrony zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH