Polska w ogonie Europy w świadczeniu e-usług zdrowotnych Telemedycyna to przede wszystkim korzyści finansowe i sięgająca kilkunastu procent redukcja kosztów obsługi chorych i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Fot. archiwum

W skali Europy tylko w Polsce, Czarnogórze i Albanii pacjenci nie mogą się zapisać przez internet na wizytę do publicznego lekarza. Polska jest także w niechlubnym gronie europejskich państw, w których nie można korzystać z e-recept.

Jak mówi Piotr Arak z centrum analitycznego Polityka Insight, autor raportu o e-usługach zdrowotnych w Europie, dla państw telemedycyna to przede wszystkim korzyści finansowe i sięgająca kilkunastu procent redukcja kosztów obsługi chorych i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Dla pacjentów, szczególnie przewlekle chorych, to wygoda, bo nie muszą za każdym razem chodzić do lekarza po nową receptę.

Barierą, która ogranicza rozwój usług telemedycznych, jest obawa o bezpieczeństwo i poufność danych, a także brak jednolitego, unijnego prawa i kompatybilnego systemu.

Polska musi nadrabiać wieloletnie zaniedbania w dziedzinie e-usług zdrowotnych. Za informatyzację systemu opieki zdrowotnej odpowiada Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Docelowo pacjenci i lekarze będą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, które zapewni dostęp do dokumentacji medycznej, e-recepty, e-skierowania, a także portalu informacyjnego E-zdrowie.

Wdrożenie systemu przerasta jednak polskie możliwości, jego start jest przekładany od kilku lat. Raz z powodu niedociągnięć projektowych i nieprzygotowania wielu placówek zdrowotnych w Polsce do świadczenia e-usług. Innym razem na przeszkodzie stanęły problemy prawne. Wdrożenie systemu ma się odbywać małymi krokami i trwać aż do 2020 r.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH