Podlaskie: pierwsze wnioski o akces do systemu weryfikującego ubezpieczenie

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ umożliwił placówkom medycznym składanie wniosków o przyznanie dostępu do systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ).

Małgorzata Jopich z podlaskiego NFZ informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że od poniedziałku (23 października) świadczeniodawcy już składają wnioski o dostęp do systemu eWUŚ. Dodaje, że placówki biorące udział w testach nowego systemu otrzymują indywidualne kody dostępu. Uprawnienia będą przyznawane sukcesywnie, w zależności od tego ile placówek zgłosi się do płatnika.

Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny, zapowiadała w rozmowie z portalem gazeta.pl, że z wnioskiem o przyznanie dostępu do eWUŚ wystąpi już w poniedziałek (23 października). Przyznaje, że od dawna czekała na tego typu rozwiązanie. Z kolei Janusz Pomaski, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku, zanim złoży wniosek o dostęp do systemu będzie jeszcze analizował tą propozycję, jednak przyznaje, że takie rozwiązanie na pewno ułatwi lecznicy pracę.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl oficjalny start testów eWUŚ nastąpił 15 października w pierwszej kolejności w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Kilka dni trwała weryfikacja wniosków i przyznanie loginów. Zgodnie z planem NFZ w kolejnych dwóch etapach (w drugiej połowie października oraz na przełomie października i listopada 2012 r.) testami objęte zostaną pozostałe województwa.

Przypomnijmy, że system eWUŚ będzie na bieżąco informował świadczeniodawców o uprawnieniach pacjentów do leczenia w ramach publicznej składki ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak zapowiada NFZ od początku przyszłego roku każdy udający się do lekarza będzie mógł potwierdzić swoje prawo do leczenia refundowanego (w szpitalu, przychodni lub gabinecie lekarskim) bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów poświadczających uprawnienia. Do weryfikacji potrzebny będzie dostęp do internetu, numer PESEL pacjenta i dokument potwierdzający jego tożsamość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH