Podkarpacie: są pieniądze na system informacji medycznej

Informacja, że Komisja Europejska nie da Polsce pieniędzy na informatyzację służby zdrowia zelektryzowała placówki, które uczestniczą w tworzeniu Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej. Teresa Gwizdak, dyrektor departamentu ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, uspokaja, że obawy szpitali są nieuzasadnione.

- Departament społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego właśnie ogłosił kolejny przetarg w ramach Podkarpackiego System Informacji Medycznej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl. Teresa Gwizdak.

Podkarpacki System Informacji Medycznej jest realizowany z innego unijnego źródła: z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W ramach III osi priorytetowej tego programu UE sfinansuje 85 procent projektu wycenionego wstępnie na ponad 100 mln zł. Reszta to wkład własny uczestników.

Szpitale zainwestowały już w sieć informatyczną (kupiły np. komputery), która ma połączyć gabinety lekarskie, pracownie diagnostyczne, administrację i szpitalne apteki. Wszystkie informacje o pacjencie, lekach, które przyjmował, będą dostępne w sieci, co umożliwi m.in. kontrolę leków w czasie leczenia szpitalnego i przyniesie spore oszczędności. Dzięki systemowi będą możliwe konsultacje na odległość i rozwój e-medycyny.

System ma gromadzić i analizować dane dotyczące opieki zdrowotnej z ośmiu szpitali wojewódzkich, jednego miejskiego, 19 powiatowych oraz Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Warzywnej w Rzeszowie. Porozumienie w tej sprawie kilka lat temu podpisały: Województwo Podkarpackie, dziewiętnaście powiatów oraz miasto Rzeszów.

Podkarpacki System Informacji Medycznej jest jednym z trzech kluczowych elementów związanych z zadaniem, jakim jest rozwój społeczeństwa informacyjnego w województwie podkarpackim. Należą do niego także Podkarpacki System e-Administracji Publicznej i Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH