Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu na lata 2007-2013 na Podkarpaciu coraz bliżej do wdrożenia w życie projektu o nazwie Podkarpacki System Informacji Medycznej. PSIM ma w założeniu gromadzić i analizować dane z ośmiu szpitali wojewódzkich, jednego miejskiego, 19. powiatowych oraz Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej w Rzeszowie.

Lekarze wkrótce zamiast skierowania na badanie będą pisać e-mail do laboratorium, a informacje o lekach przyjmowanych przez pacjenta, badaniach i wykonanych zabiegach będą odczytywać z komputera – donosi Gazeta Wyborcza.

– Realizację programu podzieliliśmy na dwie części. W jednej znalazły się szpitale i przychodnia wojewódzka, w drugiej szpitale powiatowe. Wkrótce wnioski z tych placówek powinny zostać wpisane na listę indykatywną, a we wrześniu powinna ruszyć realizacja programu – stwierdza Jan Burek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

W każdym ze szpitali powstanie sieć informatyczna łącząca gabinety lekarskie, pracownie diagnostyczne, administrację, aptekę

 – Jeśli lekarz zleci wykonanie pacjentowi zdjęcia RTG, badań analitycznych, USG, badań patomorfologicznych, nie będzie wypisywał tradycyjnego skierowania. Wyśle zlecenie pocztą elektroniczną i w postaci elektronicznej otrzyma zdjęcia, wyniki badań – wyjaśnia Grzegorz Materna, zastępca dyrektora ZOZ-u nr 1 w Rzeszowie.

W systemie informatycznym będzie rejestrowana liczba podanych leków a także wszystkie informacje o pacjencie. To powinno ułatwić pracę lekarzom.

 – Jeśli wystarczy nam pieniędzy, zafundujemy pacjentom karty identyfikacyjne. Lekarz w przychodni czy na oddziale wprowadzi kartę do czytnika i będzie miał wgląd do całej historii choroby pacjenta. Jeśli nie będzie kart, dane pacjentów będą zapisane kodem – dodaje dyrektor Materna.

Jak pisze GW, dzięki informatyzacji będzie można sporo zaoszczędzić. Na przykład na kliszach RTG, które są drogie, będzie także możliwa bardzo ścisła kontrola wydawanych leków. Zarządzający szpitalami będą mieć wgląd w to, co naprawdę dzieje się w ich placówkach. System umożliwi umawianie się na wizyty on-line, kontrolowanie kolejki do lekarza czy na zabieg. Pacjenci mogą być powiadamiani o zmianie terminu wizyty. Dane pacjentów będą przechowywane i odpowiednio zabezpieczone na serwerach.

Jak każda nowość, tak i ta może budzić na początku opory. Pierwszych kilka miesięcy wdrażania systemu będzie na pewno trudnym czasem dla pracowników służby zdrowia. Będą musieli wpisywać dane w dokumentacji papierowej i w sieć.

Koszty budowy PSIM w 85 procentach pokryją środki unijne, 15-procentowy wkład własny powinny zabezpieczyć samorządy. Stworzenie sieci w ZOZ-ie nr 1 w Rzeszowie będzie kosztować około 4 mln zł. ZOZ ma już obiecane z budżetu miasta 384 tys. na wkład własny.

Szpitale będą musiały kupić sporo komputerów, serwery i program informatyczny. Kolejnym etapem rozbudowy systemu będzie stworzenie łączności pomiędzy różnymi szpitalami, tak aby można było przesyłać dane pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH