PMR: wartość rynku usług telemedycznych w Polsce wzrośnie o 22 proc. w 2017 r. Fot. archiwum

Większość podmiotów leczniczych obecnych w sektorze telemedycznym będzie kontynuowała inwestycje, pomimo konieczności poniesienia nakładów finansowych oraz małego stopnia publicznego finansowania - wynika z najnowszego raportu PMR „Rynek usług telemedycznych w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”

Na podstawie odpowiedzi respondentów - podmiotów leczniczych działających na rynku telemedycyny w Polsce - odnośnie ich planów inwestycyjnych oraz prognoz skali usług telemedycznych w ich placówkach PMR szacuje, że w roku 2017 wartość rynku usług telemedycznych w Polsce wzrośnie o 22%.

Dwie trzecie podmiotów planuje inwestycje
W badaniu przeprowadzonym przez PMR wśród podmiotów leczniczych obecnych na rynku telemedycyny zapytano o plany inwestycyjne do końca roku 2017. Okazuje się, że zdecydowana większość podmiotów planuje dalej rozbudowywać ofertę w analizowanym zakresie.

Bariera finansowa wejścia na rynek wciąż duża
PMR przebadał również podmioty lecznicze, które obecnie nie weszły jeszcze w segment telemedycny. Pomimo istnienia pewnych barier na rynku, cześć z nich była na przełomie 2016 i 2017 r. pewna, że wejdzie w segment telemedycny w roku 2017.

Podmioty, które nie zdecydują się na ten krok wymieniają przede wszystkim przyczyny finansowe - zbyt wysokie koszty inwestycji i konieczność dokonania innych wydatków w placówce. Warto zaznaczyć, że w badaniu uczestniczyły podmioty niepubliczne i prywatne, które zwykle mają więcej zasobów na tego typu inwestycje.

Niechęć osób starszych i lekarzy
Kolejna grupa barier koncentruje się na braku świadomości istnienia takiej usługi wśród pacjentów (z czego wielu z nich to starsze osoby, które też po prostu mają trudności z obsługiwaniem się nowościami technologicznymi) i związanym z tym brakiem zainteresowania usługą. Co ciekawe, respondenci wskazują również na niechęć ze strony lekarzy w stosunku do takich usług (również z powodu braku czasu, zbyt dużej ilości pracy).

 Część podmiotów obecnych na rynku wymienia brak jasnych regulacji prawnych pozwalających na finansowanie świadczeń przez NFZ. Jednak warto zaznaczyć, że po ogłoszeniu pierwszych konkursów przez publicznego płatnika, wiele z nich zostało odwołane z powodu braku ofert. Faktem jest natomiast, że obecnie finansowany publicznie jest jedynie wycinek możliwości telemedycyny.

Wzrost świadomości pacjentów czynnikiem rozwoju rynku
Jeżeli chodzi o czynniki rozwoju rynku telemedycyny, największa liczba podmiotów (nieobecnych już na rynku) liczy na wzrost świadomości społecznej – dojrzewanie i starzenie się pokolenia, dla którego nowinki technologiczne i aplikacje mobilne nie są czymś obcym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH