Zastosowanie elektronicznej kategoryzacji pacjentów nie tylko pozwala automatycznie wyznaczać kategorie opieki pacjentów, ale przede wszystkim umożliwia optymalizację ilości i kosztów pracy personelu pielęgniarskiego. Usprawnienia te nie wymagają zwykle znaczących nakładów, a mogą stanowić milowy krok do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, pozwalając zmienić podejście pielęgniarek do pracy z komputerem.

Wyzwania w zarządzaniu ludźmi
Nie od dziś wiemy, że najcenniejszym kapitałem każdej organizacji są ludzie. Szczególnie wyraźnie widać to w sektorze ochrony zdrowia, gdzie od wiedzy, umiejętności, zdolności i dostępności lekarzy oraz personelu pielęgniarskiego zależy ludzkie zdrowie i życie.

To co najcenniejsze generuje zwykle największe koszty. Nie inaczej jest w przypadku kapitału ludzkiego, który stanowi najdroższy zasób podmiotów leczniczych. Zwykle najliczniejszą, a co za tym idzie najbardziej kosztowną grupę zawodową tworzą pielęgniarki i położne.

Efektywne wykorzystanie personelu pielęgniarskiego to jedno z największych wyzwań stojących przed każdym menedżerem ochrony zdrowia. Mierząc się z nim powinniśmy mieć na uwadze dwa zasadnicze cele: zapewnienie właściwego poziomu opieki pielęgniarskiej oraz optymalizację kosztów pracy. Jak zatem znaleźć złoty środek?

 

Nowy Pielęgniarkami.jpg
Nowy Pielęgniarkami.jpg

Minimalne normy zatrudnienia
Częściową odpowiedź na to pytanie daje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Obowiązek stosowania minimalnych norm nakłada na jednostki ochrony zdrowia ustawa o działalności leczniczej. Narzucony przez Ministerstwo Zdrowia algorytm pozwala wyznaczyć minimalną liczbę etatów pielęgniarek i położnych oddziałowych, gwarantującą podstawowy poziom bezpieczeństwa dla pacjentów.

Zastanówmy się jednak czy minimalne normy zatrudnienia personelu pielęgniarskiego należy utożsamiać z poziomem optymalnym?

Optymalizacja ilości personelu
Minimalne normy ustala się co najmniej raz na trzy lata, a ich wielkość opiera się o dane historyczne, dotyczące m.in. liczby pacjentów kwalifikowanych do poszczególnych kategorii opieki. Czy będziemy przygotowani na nieoczekiwany wzrost liczby pacjentów lub wydłużony czas świadczeń pielęgniarskich?

Istnieje słuszna obawa, że zapewniając jedynie minimalną liczbę etatów podmioty lecznicze nie będą w stanie każdego dnia zagwarantować właściwego poziomu bezpieczeństwa dla pacjentów. Jak zatem oszacować optymalną ilość pielęgniarek i położnych dla oddziału oraz monitorować jego wykorzystanie?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH