Opolskie: aplikacja dot. pierwszej pomocy od sanepidu

Sanepid w Krapkowicach wykonał i udostępnił aplikację dotyczącą pierwszej pomocy, którą można ściągnąć na smartfony. Jest to prosta instrukcja, jak wykonać podstawowe zabiegi resuscytacyjne.

Aplikacja, zaprojektowana i wykonana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krapkowicach, zawiera elektroniczne instrukcje postępowania w pięciu sytuacjach: z dzieckiem zadławionym; z dzieckiem nieprzytomnym bez oddechu; z osobą nieprzytomną z zachowanym oddechem czy z osobą nieprzytomną bez oddechu. Jest w niej też instrukcja dotycząca podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, czyli np. masażu serca.

Postępowanie we wszystkich tych przypadkach opisano w aplikacji krok po kroku i zilustrowano prostymi rysunkami, np. pokazującymi jak prawidłowo uciskać osobę, której wykonujemy masaż serca albo jak ułożyć dziecko, które się czymś zadławiło.

Dyrektor krapkowickiego sanepidu dr Kazimierz Łukawiecki powiedział PAP, że do stworzenia tego narzędzia zainspirowały go różne doniesienia medialne, np. o tym, że strażak czy policjant instruował rodzica, jak poprowadzić sztuczne oddychanie u dziecka nim przyjedzie pomoc czy jak postąpić w przypadku zadławienia się dziecka. - Nasz cel był taki, by tworząc tę aplikację przybliżać i upowszechniać podstawowe procedury ratunkowe - zaznaczył Łukawiecki.

Szef krapkowickiego sanepidu przypomniał, że latem w ub. roku w powiecie krapkowickim z inicjatywy tamtejszego starostwa przeprowadzono akcję "Nie bój się ratować!" propagującą konieczność udzielania pierwszej pomocy i przełamywanie lęku w tym zakresie.

W akcji brał udział krapkowicki sanepid i tamtejsza komenda policji. Policjanci podczas rutynowych czynności, np. kontroli kierowców, rozdawali wtedy naklejki z krótkim instruktażem dot. udzielania pierwszej pomocy.

- Naklejki te można było przykleić w domu na szafkę czy lodówkę na wszelki wypadek. Aplikacja w telefonie pozwoli taką instrukcję mieć zawsze przy sobie - dodał Łukawiecki.

Szef krapkowickiego sanepidu powiedział też, że aplikacja powstała niemal bezkosztowo, bo wykonana została przez pracowników stacji. Koszt stanowił jedynie roczne jej umieszczenie w wirtualnym sklepie, z którego można ją ściągnąć. Można ją też znaleźć poprzez stronę sanepidu w Krapkowicach.

Łukawiecki dodał, że w Elektronicznym Poradniku Zdrowia i Profilaktyki krapkowickiego sanepidu można znaleźć też m.in. informacje o zagrożeniach dla zdrowia, jakie może nieść ze sobą wykonanie tatuażu albo zilustrowany zdjęciami spis roślin trujących występujących w domu, w ogrodzie czy na łąkach.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH