
Do spektakularnych przypadków wycieku dokumentacji medycznej doszło m.in. w tak dobrze zinformatyzowanych krajach jak USA i Holandia. Same przepisy, restrykcyjne procedury i technologie nie zapobiegną ujawnieniu danych o naszym zdrowiu osobom do tego niepowołanym. Najlepszym strażnikiem tajemnicy lekarskiej pozostaje człowiek.
Czy polskie prawo w pełni umożliwia bezpieczne gromadzenie i udostępnianie informacji zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym w zewnętrznych centrach danych? Jakie regulacje są szczególnie oczekiwane? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekspertów w zakresie rozwiązań informacyjnych dla placówek ochrony zdrowia.
Opinie na temat prawnych gwarancji bezpieczeństwa tak wrażliwych danych jak informacje o stanie naszego zdrowia, przebytych chorobach, przebiegu leczenia - są dość zgodne. W tej dziedzinie polskie przepisy wciąż są dziurawe.
Brakuje standardów tworzenia i przetwarzania EDM
- Niestety, nadal brakuje pełnych regulacji w zakresie gromadzenia i przechowywania danych. Nie ma jeszcze szpitala, który w pełni mógłby przenieść dokumentację medyczną do chmury i tym samym zrezygnować z formy papierowej - zauważa Mariusz Kleszczewski, prezes zarządu Gabos Software Sp. z o.o.
Przypomina, że ciągle trwają prace nad legislacyjnym przygotowaniem do udostępniania danych medycznych za pomocą Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1) realizowanej przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
W poszczególnych województwach tworzone są regionalne Systemy Informacji Medycznej, które mają umożliwić wypracowanie standardów wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) pomiędzy jednostkami medycznymi we współpracy z projektem P1. - Przede wszystkim nadal brakuje odgórnie wprowadzonych standardów tworzenia i przetwarzania EDM, opracowanych na poziomie krajowym - dodaje Kleszczewski.
Z kolei adwokat Łukasz Przebindowski, ekspert w Kamsoft S.A. wskazuje, że bezpieczeństwo informacji przetwarzanych w dokumentacji medycznej powinno być postrzegane nie tylko w kontekście ustawy o prawach pacjenta, ale i przepisów regulujących ochronę danych osobowych oraz tajemnice prawnie chronione (w tym tajemnicę lekarską).
Ustawowe rozwiązania rozwieją wątpliwości?
Część prawników zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia przepisów w randze ustawy, które wprost ustanawiałyby dostęp do informacji m.in. dla osób utrzymujących i serwisujących systemy informatyczne w lecznicach. Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 12:32 Bezstresowy trening może poprawić umiejętności chirurgiczne
- 11:31 Palenie marihuany w młodości związane z większym ryzykiem depresji
- 10:39 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
- 19:01 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 1 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 2 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 3 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 4 Rzecznik Praw Pacjenta ostro: kobiety w ciąży i rodzące to grupa, w której prawa człowieka są łamane
- 5 W Szczecinie rozpoczął się proces w sprawie irydologa. Chorej na nowotwór mówił...
- 6 Katowice: II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych
- 7 MZ: mapy potrzeb zdrowotnych zaktualizowane o dane za 2016 rok
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych