Telemedycyna już niebawem stanie się techniką szeroko wykorzystywaną w ochronie zdrowia, przekonywali uczestnicy konferencji

Na konferencji zaprezentowano technologie informatyczne stosowane w szpitalu, m.in. sposoby przesyłania i archiwizowania danych w diagnostyce obrazowej.

- Być może w przyszłości będziemy pacjenta diagnozować przez Internet, choć dzisiaj jeszcze nie da się tego zrobić, wręcz prawo tego zabrania. Natomiast e-medycyna może być świetnym uzupełnieniem wizyt w gabinecie lekarskim. Komunikacja internetowa może okazać się pomocna w kontaktach miedzy pacjentem a lekarzem - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl informatyk Andrzej Jaromin.

Dzięki teleinformatyce pacjent może uzyskać za pośrednictwem Internetu poradę czy informację bez konieczności udawania się do przychodni. Techniki telemedyczne pozwalają także uzyskać poczucie bezpieczeństwa w domu, ponieważ tak nadzorowany pacjent ma świadomość, że lekarz cały czas czuwa nad przebiegiem procesu leczenia w oparciu o odczyt danych przesyłanych drogą Internetu.

E-medycyna jest już w pewnym stopniu wykorzystywana w diagnostyce pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. W niektórych regionach kraju  zespoły karetk pogotowia dysponują urządzeniami pozwalającymi na przekaz teleinformatyczny. Tą drogą, z ambulansu do ośrodków kardiologicznych przesyłany jest zapis ekg chorego z podejrzeniem zawału serca. Lekarz z ośrodka specjalistycznego analizując nadesłane dane jest w stanie postawić wstępną diagnozę i ustalić czy pacjent wymaga szybkiego przewiezienia do pracowni hemodynamicznej.

W przypadku osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się, dzięki kontaktowi on-line lekarz może monitorować przebieg choroby i np. zmodyfikować dawkę leku.

– Z telemedycyną będzie tak jak z bankowością elektroniczną - uważa Andrzej Jaromin. - Musi dojrzeć do tej usługi pokolenie, które nie boi się używania komputera i zaufa tej technice.  

Tematyka konferencji obejmowała również m.in. wpływ technologii informatycznych na perspektywy rozwojowe placówek ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH