Procesory powoli tracą na znaczeniu przy obliczeniach w projektach naukowych. Udział zabierają im karty graficzne, które już przyczyniły się do rozwoju wielu projektów związanych z medycyną.

Pierwszą firmą, która dostrzegła możliwości kart graficznych była NVIDIA , której technologia NVIDIA CUDA jest stosowana przez największe zespoły badawcze. Rezultatem jest nawet dwudziestokrotne przyspieszenie badań.

Jednym z przykładów zastosowania kart graficznych w nauce jest belgijski superkomputer FASTRA. W codziennej pracy, związanej z tomografią komputerową, badacze z grupy ASTRA z uniwersytetów w Antwerpii, zajmują się rekonstrukcją modeli trójwymiarowych w wysokiej rozdzielczości. Stworzenie pojedynczego obrazu zajmuje normalnym komputerom nawet tydzień. FASTRA pozwala na rekonstrukcję modelu w kilka godzin.

Zespół pracuje aktualnie nad aplikacją, którą można będzie zastosować w badaniu kości. Oprogramowanie, które jest obecnie testowane przy tworzeniu obrazów struktury kostnej myszy, pozwala na uzyskanie kompletnych obiektów z o wiele mniejszej ilości zdjęć rentgenowskich. Możliwe, że już niedługo oprogramowanie tworzone przez Belgów znajdzie zastosowane w pracowniach ortopedycznych i pomoże przy wczesnym wykrywaniu chorób układu kostnego.

Korzyści z wykorzystania technologii NVIDIA CUDA zauważyli również badacze z organizacji naukowej Max Planck Society for the Advancement od Science. Przy pracy nad lepszym zrozumieniem struktury i ruchów w przestrzeni makrocząsteczek spotkali się z problemem słabej jakości zdjęć wykonywanych przy pomocy mikroskopu elektronowego. Opracowali więc oprogramowanie do obróbki obrazu 3D, które redukuje szumy i porządkuje zdjęcia, zwiększając ich dokładności. Przy wykorzystaniu 48-rdzeniowego klastra procesorów, zespół mógł uporządkować 15 000 obrazów w przeciągu tygodnia. Na zanalizowanie jednej makrocząsteczki naukowcy musieliby więc poświęcić rok.
Rozwiązaniem okazały się profesjonalne procesory NVIDIA Tesla, które działają w oparciu o architekturę CUDA. Dzięki mocy oferowanej przez ten sprzęt, segregacja miliona obrazów koniecznych do zanalizowania pojedynczej makrocząstki zajmuje około 14 godzin.

Dzięki takiemu przyspieszeniu możliwe jest, że już niedługo pojawią się skuteczniejsze leki oraz antybiotyki. W dalszej perspektywie możliwe będzie nawet szybsze pokonywanie skutków chorób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH