Nowe narzędzie na horyzoncie. Co nam da Internetowe Konto Pacjenta? Co nam da Internetowe Konto Pacjenta? Fot. PTWP

Skierowałem ustawę o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) do konsultacji międzyresortowych. To bezpłatna aplikacja, dzięki której pacjent otrzyma dostęp m.in. do informacji o wystawionych receptach i udzielonych świadczeniach - poinformował w poniedziałek (19 marca) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Pacjent będzie miał dostęp do wszystkich informacji, które go dotyczą i które są już zinformatyzowane. - Będziemy to budowali przyrostowo, czyli w miarę pojawiania się kolejnych funkcji, kolejnych usług będziemy je stopniowo udostępniali pacjentom - wyjaśniał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na konferencji w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie, dotyczącej m.in. e-recept i projektu ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta.

Szeroki dostęp do informacji
- Zaczynamy od elektronicznych recept, później będą historie świadczeń sfinansowanych ze środków publicznych, a następnie kolejne usługi z platformy P1 - dodał.

W jednym miejscu będzie można łatwo i szybko znaleźć informację o dokumentacji medycznej. Docelowo system obejmie wszystkich świadczeniodawców i świadczeniobiorców. IKP będzie np. połączone ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP) oferowanym przez NFZ.

- To właśnie aplikacja, która pokazuje informacje o wszystkich świadczeniach sfinansowanych ze środków publicznych. Ma już ponad 1,5 mln użytkowników. Nie chcemy, żeby ten dorobek miał się zmarnować, więc techniczne rozwiązania pójdą w tę stronę, że wszyscy użytkownicy tych systemów będą mogli korzystać z tych funkcjonalności wzajemnie - wyjaśniał Janusz Cieszyński.

1,5 mln użytkowników ZIP będzie więc miało dostęp do IKP. Będzie możliwe bezproblemowe przechodzenie między tymi dwoma systemami.

- Oczywiście będzie też udostępnione logowanie przez profil zaufany, czyli taką podstawową metodę uwierzytelniania dla obywateli w relacjach z administracją publiczną - tłumaczył wiceminister.

Ostatecznie pacjenci otrzymają narzędzie umożliwiające m.in. dostęp do informacji o: receptach, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne, udzielonych świadczeniach, dokonanych wyborach lekarza, pielęgniarki i położnej POZ oraz listach pacjentów oczekujących na świadczenie.

Rejestry i  koszty
- IKP przyniesie też korzyści dla systemu w zakresie funkcji kontrolnych. Dzięki informacjom z ZIP NFZ udało się w ostatnich latach odzyskać pokaźne kwoty, wypłacone za świadczenia, które nie zostały nigdy zrealizowane - przypomina wiceminister Janusz Cieszyński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH