NRL przypomina: za rejestr odpowiada minister zdrowia, nie izby lekarskie

Za rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą odpowiedzialny jest minister zdrowia, a nie Okręgowe Izby Lekarskie. Rejestrem zajmuje się podległe ministrowi Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - przypomina Naczelna Rada Lekarska.

NRL informuje, że zgodnie z  z art. 106 ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. rejestr praktyk lekarskich prowadzony dotychczas przez izby lekarskie na podstawie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stał się rejestrem podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Wnioski o założenie nowej praktyki oraz wpisy w rejestrze praktyk są dokonywane w okręgowych izbach lekarskich i stają się wpisami w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wszelkie działania, które są wykonywane przez izby lekarskie mają na celu pomoc lekarzom i lekarzom dentystom. Natomiast istnieją bariery teleinformatyczne ze strony odpowiedzialnego za prowadzenie rejestru ministra zdrowia.

Niewywiązywanie się jednostki podległej ministrowi zdrowia z obowiązku ustawowego prawidłowego funkcjonowania systemu teleinformatycznego rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą skutkuje uniemożliwieniem dokonywania wpisu lekarzy, lekarzy dentystów podejmujących działalność leczniczą w formie praktyki lub dokonania zmiany we wpisie, a tym samym czyni niemożliwym wydawanie zaświadczeń o wpisie praktyk zawodowych lekarzy, lekarzy dentystów do księgi rejestrowej.

"Sytuacja taka ogranicza lekarzy i lekarzy dentystów w wykonywaniu zawodu w formie praktyki zawodowej, w szczególności w zakresie podpisywania umów cywilnoprawnych na wykonywanie praktyki w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego lub kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia." - ocenia Naczelna Rada Lekarska i namawia lekarzy do kontaktowania się w tej sprawie z CSIOZ.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH