NFZ testuje system weryfikacji ubezpieczenia pacjenta

NFZ od 20 sierpnia udostępni możliwość korzystania z usługi sieciowej do testowania możliwości weryfikacji statusu ubezpieczeniowego pacjenta na podstawie numeru PESEL.

Od 20 sierpnia Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia pod adresem https://ewus.nfz.gov.pl udostępnia możliwość korzystania z usługi sieciowej do testowania komunikatów XML, umożliwiających przesłanie zapytania oraz otrzymanie automatycznej odpowiedzi o statusie uprawnienia osoby identyfikującej się numerem PESEL przesłanym w zapytaniu - informuje NFZ w komunikacie dla twórców oprogramowania świadczeniodawców.

NFZ podkreśla, że obecnie adres https://ewus.nfz.gov.pl jest przeznaczony jedynie do testowania komunikacji pomiędzy oprogramowaniem świadczeniodawcy a systemem NFZ. Pod tym adresem nie ma możliwości sprawdzenia statusu uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej.

Wersja testowa systemu weryfikacji statusu ubezpieczeniowego pacjentów jest na obecnym etapie przeznaczona dla twórców oprogramowania placówek medycznych. Trwają prace nad dopracowaniem całego systemu.

Więcej: www.nfz.gov.pl 

 

*******

Przypomnijmy (red. Rynku Zdrowia), że Senat na początku sierpnia zaakceptował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z informcją udostępnioną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) projekt czeka teraz na podpis Prezydenta.

Nowelizacja zakłada, że wystarczy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy, albo paszport, by potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Dzięki wymianie informacji pomiędzy Centralnym Wykazem Ubezpieczonych, który posiada NFZ, a rejestrami ZUS i KRUS w recepcji szpitala lub przychodni będzie można sprawdzić online, czy pacjent jest ubezpieczony. Nie będzie potrzebny druk RMUA (choć nadal będzie ważny, podobnie jak np. legitymacja rencisty i inne dokumenty uprawniające do świadczeń).

Czytaj też. Michał Boni: 1 września będzie działał system weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego

Głównym celem projektu jest uporządkowanie systemu potwierdzania uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. W ten sposób także zdejmie się z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy pacjent jest uprawniony.

Gdyby system nie potwierdził prawa do świadczeń, mimo że je mamy (może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia), będziemy mogli złożyć oświadczenie. Będzie ono honorowane, ale gdybyśmy oświadczyli nieprawdę, zostaniemy obciążeni kosztami świadczenia.

Projekt powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, był konsultowany m.in. z Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

Sejmowa Komisja Zdrowia wniosła do niego poprawkę - przesunęła start systemu z 1 września 2012 r. na 1 stycznia 2013 roku. Pozwoli to na uporządkowanie danych w rejestrach i da więcej czasu na testy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH