Minister odwołał szefa CSIOZ Leszka Sikorskiego

W związku z nieprawidłowościami związanymi z realizacją projektu "e-RZOZ Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług rejestru zakładów opieki zdrowotnej", w dniu 22 listopada br. minister Bartosz Arłukowicz odwołał ze stanowiska dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Leszka Sikorskiego - poinformował resort zdrowia.

Odwołane zostały również trzy inne osoby, zatrudnione w CSIOZ na stanowiskach kierowniczych.

Na stanowisko dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia został powołany Marcin Kędzierski - dotychczasowy zastępca dyrektora Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do resortu zdrowia, chodzi o wyniki prowadzonej przez resort zdrowia kontroli w CSIOZ. Urzędnicy centrum mieli ukrywać stan faktyczny prowadzonych prac i opóźnień przy uruchomieniu systemów informatycznych.

Według informacji Radia Zet, resort zdrowia będzie musiał zwrócić ponad 5 mln zł unijnej dotacji za wciąż nie uruchomione systemy informatyczne, a zwrot dotacji może skutkować odebraniem CSIOZ kompetencji do prowadzenia jakichkolwiek projektów finansowanych z funduszy unijnych.

Jakub Fiałek z CSIOZ powiedział PAP, że nie ma informacji o powodach odwołań w Centrum. Dodał, że nie dysponuje też informacjami nt. kontroli MZ w centrum, ponieważ jeszcze się ona nie zakończyła i nie ma sformułowanych konkretnych wniosków pokontrolnych.

Na początku roku NIK przedstawiła raport ws. prac CSIOZ, w którym wskazała na uchybienia dotyczące realizacji projektów CSIOZ, m.in. nieprawidłowości stosowania procedury zamówień publicznych oraz brak koordynacji i formalnej współpracy pomiędzy CSIOZ i NFZ.

Wtedy Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ, przyznawał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że już w 2010 r.  współpraca Funduszu z CSIOZ znacznie się rozluźniła. Dodawał, że projekt CSIOZ nie funkcjonuje tak, jak wyobrażano to sobie w Funduszu. Prezes NFZ zdecydował zatem, aby nie poświęcać mu zbyt dużo czasu, ponieważ płatnik ma swoje obowiązki, a udział w projekcie CSIOZ nie pomaga mu w ich realizacji.

Chodziło o prace nad jednym z głównych projektów prowadzonych przez CSIOZ, czyli elektroniczną platformę gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, który ma się zakończyć we wrześniu 2014 r. Platforma ma umożliwić placówkom ochrony zdrowia oraz pacjentom m.in. dostęp do wybranych danych medycznych, w tym historii choroby oraz umożliwić im zapisy na wizyty lekarskie. Budżet programu wynosi ponad 712 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH