Minister Zembala proponuje przyjęcie modelu telekonsultacji opartego o doświadczenia SCCS Minister zdrowia proponuje model telekonsultacji opraty odoświadczenia SCCS w Zabrzu, Fot. Michał Oleksy

Pilotażowy program telekonsultacji stworzony przez specjalistów z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i testowany w województwie śląskim może być od września wdrażany w całym kraju - zapowiedzieli minister zdrowia Marian Zembala oraz szef resortu administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

W czwartek (9 lipca) ministrowie, wojewodowie i szefostwo NFZ gościli w Śląskim Centrum Chorób Serca, gdzie pilotażowy program jest realizowany od marca 2014 r. Obserwowali jak wyglądają telekonsultacje dla lekarzy POZ oparte o to rozwiązanie. To kolejne wyjazdowe spotkanie w szpitalu, z cyklu ''Polaków zdrowia portret własny", jakie nowy minister zdrowia zapowiadał zaraz po objęciu stanowiska.

Minister proponuje wojewodom
Jak powiedział minister Zembala, model testowany w Zabrzu, a inspirowany rozwiązaniami kanadyjskimi, będzie mógł być realizowany w każdym województwie, w zależności od decyzji wojewody.

Nowy minister zdrowia zna dobrze model telekonsultacji testowany w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który teraz poleca innym, gdyż wcześniej był dyrektorem tego ośrodka kardiochirurgicznego. Zabrzańscy lekarze opracowali model własnymi siłami, a za kwestie techniczne byli odpowiedzialni informatycy z ŚCCS.

Zanim w marcu 2014 r. powstał projekt, specjaliści z SCCS spotkali się z lekarzami z 13 placówek POZ, by rozmawiać nad celowością nawiązania współpracy między lekarzem rodzinnym a specjalistą kardiologiem i wypracować główne założenia projektu.

Minister uznał, że wspomniany model telekonsultacji powinien szczególnie objąć rejony wiejskie, które należy wzmocnić o diagnostykę i wsparcie terapeutyczne. Mówił z przekonaniem, że telekonsultacje oparte o doświadczenia SCCS mogą dotyczyć nie tylko kardiologii, ale również angiologii, diabetologii, pulmonologii i innych schorzeń.

Minister zapowiedział też, że pod koniec roku Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji dokona oceny tej procedury.

Zabrze na (internetowym) łączu
Podczas spotkania w Zabrzu z udziałem ministra zdrowia oraz ministra administracji i cyfryzacji oraz wojewodów prof. Mariusz Gąsior, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przybliżył szczegóły pilotażu.

Opiera się on na modelu: pacjent-lekarz POZ-specjalista. Lekarz rodzinny w towarzystwie pacjenta w swoim gabinecie łączy się za pomocą internetu przez komputer z gabinetem specjalisty. Widzą się i słyszą, jak podczas rozmowy na skype.

 Jak podkreślił prof. Gąsior, podstawą diagnostyki pozostają rozmowa lekarza z pacjentem oraz badanie fizykalne, ale dzięki wdrażanemu rozwiązaniu informatycznemu lekarz rodzinny ma możliwość bezpośredniej rozmowy specjalistą i wspólnej analizy dostępnych badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH