Mazowieckie: 23 lecznice obejmie nowoczesny system dokumentacji medycznej

Samorząd rozpoczyna realizację projektu "E-zdrowie" - w ciągu dwóch lat ma powstać zintegrowany system zapisu, archiwizacji i udostępniania dokumentacji medycznej pacjentów obejmujący 23 samorządowe szpitale i przychodnie.

Realizacja projektu "E-zdrowie dla Mazowsza" będzie kosztowała ponad 88 mln zł, z czego ok. 72 mln zł będą stanowić środki z funduszy UE pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13 - poinformował we wtorek (16 września) na konferencji prasowej wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk.

W projekcie uczestniczą 23 placówki podlegające mazowieckiemu samorządowi. Zostaną one wyposażone w nowoczesne komputery i niezbędne oprogramowanie umożliwiające prowadzenie i łatwy dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów.

Placówki zostaną połączone siecią, która zapewni szybką wymianę informacji medycznych. Powstaną też repozytoria elektronicznej dokumentacji oraz zostanie zakupiony program, który umożliwi analizę statystyczną danych szpitali i pacjentów.

- To największy projekt medyczny na Mazowszu; jest prawdziwą rewolucją, jeżeli chodzi o informatyzację - obejmie największe szpitale regionu. Ułatwi życie zarówno pacjentom jak i lekarzom - z naszych wyliczeń wynika, że z nowego sytemu będzie mogło korzystać ok. 240 tys. mieszkańców regionu; usprawni on też prace ok. 8 tys. lekarzy - poinformowała członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. Dodała, że pacjenci będą mieli dostęp do informacji o historii swojego leczenia w internecie.

 Cały system powinien być gotowy najpóźniej w 2016 r. - zapewnił Wiesław Malicki, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego; to ta placówka koordynuje realizację przedsięwzięcia od strony administracyjnej.

- Szpitale samorządowe będą miały jedną bazę danych, jeden sposób rozliczania, który będzie kompatybilny z systemami wszystkich podmiotów, które muszą korzystać z informacji o pacjentach - np. ZUS i NFZ. Powstanie zunifikowany system zapisywania i odczytywania dokumentacji - znajdą się w nim informacje o liczbie pacjentów, liczbie miejsc w poszczególnych placówkach i realizowanych w nich procedurach. Nie będzie dowolności interpretacyjnej - tłumaczył Malicki.

Dyrektor szpitala bródnowskiego dodał, że sieć informatyczna, która połączy szpitale, będzie niezależna od sieci internet - dzięki temu ma być szybka, a zgromadzone w niej dane - dzięki ograniczonej dostępności z zewnątrz - mają być całkowicie bezpieczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH