Maraton testowy w Wenecji potwierdza interoperacyjność systemu Comarch EDM

Comarch EDM (Elektroniczna Dokumentacja Medyczna) to kompleksowy system informatyczny służący do zarządzania e-dokumentacją we wszystkich rodzajach podmiotów medycznych.

Interoperacyjność systemu, czyli jego zdolność do współdziałania oraz zgodność z profilami integracyjnymi IHE - powszechnie uznawanymi ramami technologicznymi skutecznej integracji różnych rozwiązań w obszarze informatyki medycznej - została potwierdzona w trakcie tygodniowego maratonu testowego Connectathon 2017, który odbył się w dniach 3-6 kwietnia w Wenecji.

Profile IHE rekomendowane przez Komisję Europejską

Zapewnienie właściwego poziomu opieki medycznej, z wykorzystaniem współczesnych osiągnięć z zakresu elektronicznej dokumentacji medycznej, wymaga zintegrowanego działania wielu różnych podmiotów medycznych. Z tego powodu opracowuje się skuteczne systemy informatyczne, których interoperacyjność gwarantowana jest dzięki zastosowaniu powszechnie znanych i uznawanych standardów gromadzenia oraz wymiany danych w systemie opieki zdrowotnej.

W przypadku sektora medycznego prace nad poprawą interoperacyjności systemów informatycznych prowadzi organizacja IHE (Integrating the Healthcare Enterprise). W ramach swojej działalności IHE tworzy profile integracyjne, które opisują scenariusze wymiany danych tak, aby były one kompatybilne i kompletne. Potwierdziła to w 2015 r. Komisja Europejska, rekomendując wykorzystanie profili IHE przy zamówieniach publicznych w obszarze ochrony zdrowia (Decyzja KE 2015/1302 z dnia 28.07.2015). Zalecenie do stosowanie standardów IHE znajduje się również w Wytycznych, zasadach i rekomendacjach dla usługodawców dotyczących bezpiecznego przetwarzania EDM, opracowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Comarch EDM zgodny z 9 profilami integracyjnymi IHE

Każdego roku IHE organizuje wydarzenie Connectathon, w trakcie którego twórcy rozwiązań informatycznych testują systemy pod kątem ich zgodności z profilami integracyjnymi IHE. W tegorocznej edycji Connectathonu, która odbyła się w dniach 3-6 kwietnia w Wenecji, przedstawiciele Comarch Healthcare testowali interoperacyjność systemu do elektronicznej dokumentacji medycznej z ponad 20 innymi dostawcami analogicznych rozwiązań (m.in.: AGFA, Tiani-Cisco, Siemens). W trakcie kilkudniowego maratonu testowego, potwierdzono zgodność systemu Comarch EDM z 9 profilami integracyjnymi IHE, w tym z profilem PIX (Patient Identifier Cross-Referencing), odpowiedzialnym za zarządzanie międzydomenowym identyfikatorem pacjenta oraz profilem XDS.b. (Cross-Enterprise Document Sharing), zapewniającym efektywną i bezpieczną wymianę elektronicznej dokumentacji medycznej wewnątrz instytucji medycznych oraz pomiędzy nimi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH