Małopolskie: wielu zainteresowanych systemem eWUŚ

Około 90 proc. świadczeniodawców w Małopolsce, mających umowy z NFZ, jest zainteresowanych korzystaniem z systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).

Jak poinformowała Barbara Bulanowska, dyrektor małopolskiego oddziału NFZ, do tej pory spośród 1 tys. 472 świadczeniodawców, którzy mają podpisane umowy z NFZ, umowy upoważniające do dostępu do systemu popisało w formie papierowej 1 tys. 352.

Z kolei z niemal 700 placówek POZ w regionie, które mają umowy z funduszem, systemem zainteresowanych jest na razie połowa i liczba ta codziennie się zwiększa.

W poniedziałek (3 grudnia) przeprowadzono w Krakowie szkolenie dla świadczeniodawców dotyczące systemu eWUŚ. Uczestniczyło w nim ok. 700 osób: pracowników rejestracji, pielęgniarek i dyrektorów placówek. Kolejne szkolenia mają się odbyć w Nowym Targu i Nowym Sączu.

Dostęp do sytemu mogą mieć także lekarze praktykujący prywatnie, którzy mają prawo - na podstawie umów z NFZ - do wystawiania recept na leki refundowane. W Małopolsce dotyczy to ponad 5,6 tys. lekarzy.

- Chcielibyśmy, żeby korzystali z systemu, ale oni się na razie do nas nie zgłaszają. Wiemy, że część lekarzy nie będzie tym zainteresowana, bo wypisują recepty tylko dla siebie i rodzin. Do pozostałych będziemy się starali dotrzeć poprzez izby lekarskie - mówiła Bulanowska.

Testowany obecnie system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) będzie funkcjonował od 1 stycznia 2013 r. Ma umożliwić placówkom służby zdrowia, które mają umowy z NFZ, dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.

Pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH