Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia | 20-03-2013 11:37

Małopolska: testują zintegrowany informator pacjenta

Najpóźniej w czerwcu każdy pacjent z regionu, który chce mieć dostęp do swojego internetowego konta będzie musiał osobiście w krakowskim oddziale NFZ odebrać login i hasło. One umożliwią zalogowanie do ZIP (Zintegrowanego Informatora Pacjenta), gdzie będzie można sprawdzić historię leczenia.

Nowy system, sprawdzany w małopolskim oddziale NFZ, jest testowany we wszystkich województwach. Docelowo ma funkcjonować w całej Polsce.

Pacjent, który zgłosi się po login i hasło - otrzyma je w kopercie. Gdy zajrzy do systemu nie zobaczy swojego imienia i nazwiska, tylko przypisany numer, a pod nim historię swojego leczenia.

ZIP ujawni też nieprawidłowości. Jednym z najczęściej pojawiających się tematów skarg do NFZ jest pobieranie opłat za świadczenia, które są bezpłatne. Chory będzie mógł zweryfikować jakie świadczenia lekarze mu wykonali, a jakie wpisali do dokumentacji.  Płatnik liczy na to, że chorzy będą zgłaszać nieprawidłowości. W efekcie NFZ będzie mógł wszcząć kontrolę w tych placówkach, gdzie dochodzi do nadużyć podczas rozliczeń z NFZ.

Poprzez ZIP - w założeniu - pacjent ma uzyskać również dostęp do informacji np. o programach profilaktycznych, leczeniu za granicą czy też gdzie się leczyć w ramach ubezpieczenia w NFZ, kolejkach i czasie oczekiwania na poszczególne zabiegi. 

Więcej: www.gazetakrakowska.pl