pwx/Rynek Zdrowia | 06-08-2019 20:23

Małopolska: tam e-recepty wystawia 638 lekarzy

Mieszkańcy woj. małopolskiego coraz częściej sięgają po cyfrowe rozwiązania wprowadzane w ramach elektronicznej platformy e-zdrowie. Od początku wyprowadzenia e-recept w sumie w regionie wystawiono ich prawie 203 tysiące.

Do końca lipca w sumie w województwie małopolskim e-recepty wystawiło 638 lekarzy. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Do końca lipca w sumie w województwie małopolskim e-recepty wystawiło 638 lekarzy. Od początku działania tej e-usługi elektroniczne recepty otrzymało w regionie ponad 40 tys. pacjentów.

Jak podaje Agnieszka Matoga z biura rzecznika prasowego z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, 475 podmiotów w regionie posiada certyfikaty uprawniające do wystawiania e-recept.

Liderem pod względem liczby wystawionych elektronicznych recept w województwie małopolskim jest sieć przychodni "Centermed" z Tarnowa. Od stycznia lekarze tej przychodni wydali pacjentom blisko 78 tys. takich recept.

Drugie miejsce, z liczbą 31 816 wystawionych e-recept, zajmuje Przychodnia "ESKULAP" z Biecza, a trzecie Centrum Medyczne "Kol-Med" Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie, w którym od początku roku wystawiono 28 329 e-recept.

W kraju, do końca czerwca, ponad 6 tys. lekarzy z ponad 1 100 placówek leczniczych w Polsce wystawiło blisko 2 mln 400 tys. e-recept. E-recepty otrzymało ponad 480 tys. pacjentów.

Przypomnijmy, że - jak wskazują dane ogólnopolskie najwięcej - aż 69 proc. e-recept wystawili lekarze w grupie wiekowej 41+. Na drugim miejscu pod względem liczebności wystawionych e-recept są lekarze seniorzy, czyli w wieku 61-70 lat. Wystawili oni 13 proc. wszystkich recept elektronicznych. Najstarszy w Polsce lekarz, który wystawił wirtualną receptę ma 88 lat.

Wiek nie jest barierą także wśród pacjentów - bardzo przychylne temu rozwiązaniu są osoby starsze - informuje NFZ. Najwięcej e-recept wystawiono pacjentom po 71 roku życia - aż 453 tys. (ok. 1/5 wszystkich wystawionych). Drugą grupę wiekową stanowią pacjenci  w przedziale 61-70 lat (381 tys.), a trzecią 41-60 lat (369 tys.).

Wzrasta też częstotliwość  wystawiania e-recept  w Polsce z 2,6 tys. dziennie w styczniu do ponad 50 tys. na początku lipca.

E-recepta jest zawsze czytelna i poprawna, nie wymaga pieczątek ani podpisów. Takiej recepty nie można zniszczyć ani zgubić. Zawsze też pacjent może sprawdzić swoją e-receptę korzystając z Internetowego Konta Pacjenta.