Małopolska: na pełną informatyzację szpitali trzeba będzie poczekać

W Małopolsce projekty związane z informatyzacją realizowane są obecnie między innymi w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego, a także w Wieliczce, Tarnowie, Bochni, Brzesku czy Zakopanem. Jednak w wielu placówkach kwestia wykorzystania nowoczesnych technologi pozostawia wiele do życzenia.

Szpitale w całym kraju natrafiają na bariery finansowe we wprowadzaniu elektronicznej dokumentacji medycznej i ich pokonanie może zająć jeszcze co najmniej kilka lat. Łatwiej i sprawniej realizowane są takie programy przez przychodnie i poradnie, choćby z tego względu, że są to mniej złożone placówki.

W wielu przypadkach, placówki szpitalne za priorytet uznają między innymi dostosowanie się do rozporządzenia dotyczącego wymogów fachowych i sanitarnych pomieszczeń i urządzeń a także do nowych przepisów dotyczących wymogów jakościowych. I trudno się temu dziwić, że inwestycje w programy informatyczne i ich wdrażanie schodzą na dalszy plan.

Koszty to jedna z wielu przeszkód we wprowadzaniu nowoczesnych technologii informatycznych. CSIOZ szacowało w 2010 roku, że nakłady w szpitalach powinny wynieść ok. 230 mln tylko w obszarze inwestycji w sprzęt i oprogramowanie, nie uwzględniając na przykład wydatków na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej.

- Elektroniczna dokumentacja medyczna to nie jest jedna aplikacja, którą wystarczy wdrożyć. Nie jest to ani łatwe ani proste. EDM jest to informatyzacja wszystkich procesów biznesowych w szpitalu, od momentu przyjęcia pacjenta po jego wypis. Na to składa się szereg aplikacji, na kolejnych etapach leczenia, które dodatkowo muszą być zsynchronizowane ze sobą. Trzeba mieć także świadomość, że wdrożenie poszczególnych modułów informatycznych w szpitalu, na każdym etapie leczenia pacjenta to jest także czas - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Rusin, kierownik zespołu technologii informatycznych i telemedycznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH