Małopolska: 276 osób założyło internetowe konto pacjenta

Po czterech miesiącach od uruchomienia prototypu Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w województwie małopolskim 276 osób zgłosiło wnioski rejestracyjne do systemu. W projekcie skierowanym do osób chorych na cukrzycę uczestniczą cztery placówki medyczne, w tym Klinika Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Prof. Maciej Małecki, ordynator Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowe, podczas konferecji zorganizowanej w czwartek (10 listopada) w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), podkreślał korzyści, jakie przyniosła placówce realizacja projektu IKP.

Prototyp Internetowego Konta Pacjenta zrealizowała w okresie od 5 stycznia do 4 października na zlecenie CSIOZ firma Unizeto. Budżet realizacji małopolskiego prototypu wyniósł 3,83 mln zł.

- Przyspieszyło to informatyzację kliniki. Obecnie na biurku każdego lekarza stoi komputer z dostępem do interentu - mówił prof. Małecki. Jego zdaniem ważną sprawą w realizacji projektu było zaznajomienie zespołu kliniki oraz kierownictwa i administracji Szpitala Uniwersyteckiego z najnowszymi trendami informatyzacji w medycynie oraz programem, który w najbliższych latach zacznie funkcjonować w całej Polsce.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej zwrócił uwagę na stosunkowo niewielką liczbę pacjentów, którzy zgłosili się do IKP. Podkreślił jednocześnie, że  możliwość sprawdzania w systemie statusu ubepieczeniowego pacjenta to fundamentalna sprawa.

Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1 (docelowego projektu "Elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych", w ramach którego uruchomione ma być także Internetowe Konto Pacjenta) w CSIOZ zapewnił, że wprowadzenie w ramach IKP usługi  identyfikacji pacjenta na podstawie dowodu osobistego i sprawdzenia statusu ubezpieczenia jest w planach.

Zaznaczył także, że CSIOZ zamierza w najbliższym czasie zintegrować prototypy IKP oraz e-recepty, który został wdrożony w powiecie leszczyńskim (Wielkopolska). Natomiast 30 września 2014, zgodnie z planami CSIOZ powinien zostać uruchomiony cały system realizowany w ramach projektu P1, którego przygotowanie ma kosztować w sumie około 712 mln zł.

Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ poinformował, że przeprowadzono już kolejny etap postępownia przetargowego na projekt P1.

- Chciałbym jak najszybciej wybrać podmioty już z krótkiej listy, które będą pracować nad docelowymi rozwiązaniami - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH