MZ: telemedycyna pomoże seniorom, ale potrzebne są nowe przepisy

Bez zmiany odpowiednich przepisów wszelkie projekty z zakresu telemedycyny skierowane do osób starszych są ograniczone pod względem terytorialnym i mają charakter pilotażowy - przyznaje Ministerstwo Zdrowia w informacji, która w najbliższy czwartek (11 czerwca), zostanie przedstawiona członkom sejmowej komisji polityki senioralnej.

Przygotowany materiał poświęcony jest m.in. roli innowacyjnych technologii w opiece nad seniorem, z którymi resort wiąże duże nadzieje.

- Pozwalają one w znacznym stopniu odciążyć system opieki zdrowotnej, ułatwić codzienne funkcjonowanie osób starszych, a opiekunom umożliwić godzenie ról, które pełnią w społeczeństwie - czytamy.

Ministerstwo tłumaczy, że świadczenie usług medycznych na odległość, czy też bardziej ogólnie - stosowanie komunikacji elektronicznej w medycynie - związane jest z dostrzeganiem wartości tej metody przez środowisko medyczne.

W tym kontekście rolą instytucji ochrony zdrowia powinno być stwarzanie  warunków do rozwoju tych świadczeń. Przede wszystkim chodzi o przygotowanie wytycznych i standardów technologicznych związanych ze świadczeniem takich usług. Ważnym zadaniem jest również wskazywanie korzyści i promowanie najlepszych rozwiązań w tym zakresie.

- Warto podkreślić, że telemedycyna daje wiele możliwości w różnych dziedzinach medycyny - zarówno w diagnostyce, jak i terapii - pisze MZ.

- Dotychczas tego rodzaju rozwiązania nie były stosowane na szeroką skalę z powodu zbyt wysokich kosztów ich obsługi oraz ze względu na brak szczegółowych rozwiązań prawnych dotyczących obowiązku przeprowadzenia przez lekarza w trakcie konsultacji badania przedmiotowego i podmiotowego - czytamy dalej. 

Co w takim razie robi resort, by to zmienić? Ministerstwo prowadzi „konsultacje i prace analityczne” nad nowelizacją ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz innych aktów prawnych.

Zmiany te mają umożliwić wprowadzenie w ramach świadczeń gwarantowanych innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia pacjentów z zastosowaniem rozwiązań teleinformatycznych.

- Mając powyższe na uwadze uprzejmie informuję, iż realizowane aktualnie przedsięwzięcia z zakresu telemedycyny skierowane do osób starszych mają charakter projektów pilotażowych i mają ograniczony zasięg terytorialny (wybrany region, powiat lub województwo) - czytamy w materiale sygnowanym przez ministra zdrowia.  

Jednym z takich pilotażowych projektów, w ramach których wykorzystywano telemedycynę w opiece nad osobami starszymi był program ADAPT2DC - Adaptation to demographic change, realizowany w latach 2011-2014 w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH