MZ chce, aby e-recepty były wystawiane w każdym gabinecie od 2020 r. FOT. Alex Proimos/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Ministerstwo Zdrowia chce, by od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty były wystawiane w każdym gabinecie lekarskim - poinformował we wtorek (27 lutego) wiceminister Janusz Cieszyński. Wcześniej - już od przyszłego roku - na realizację e-recept mają przygotować się apteki.

We wtorek wiceminister uczestniczył w debacie "E-recepta: ułatwienia dla pacjenta, wyzwanie dla lekarzy i aptekarzy?" organizowanej przez portal PolitykaZdrowotna.com. Uczestnicy spotkania rozmawiali o planach wprowadzenia recept wystawianych elektronicznie - projekt przewidujący takie rozwiązanie w minionym tygodniu został przyjęty przez rząd, a w tym tygodniu będzie dyskutowany przez Sejm.

Cieszyński przekonywał, że e-recepty będą ułatwieniem, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Wskazywał, że tak wystawionych recept pacjenci nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub brakiem podpisu, pieczątki lekarza. Ponadto, jeśli lekarz przepisze choremu kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część preparatów w jednej aptece, a pozostałe w innej w sytuacji, gdy w jednej aptece nie będzie wszystkich przepisanych medykamentów.

Od połowy lutego w Siedlcach i Siemiatyczach prowadzony jest pilotaż e-recepty. Obecnie przeprowadzany jest test oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

- Pilotaż robimy po to, aby być przygotowanym na techniczne wdrożenie na terenie całego kraju, które planujemy na koniec tego roku. Od 1 stycznia 2019 chcemy, aby każda apteka w Polsce obsługiwała taką elektroniczną receptę. To nam daje później rok, podczas którego będziemy wspierać środowisko lekarskie we wprowadzeniu rozwiązań technicznych niezbędnych do tego, żeby w każdym gabinecie od 1 stycznia 2020 r. takie elektroniczne recepty były wystawiane - powiedział Cieszyński.

Pacjenci historię wystawionych e-recept będą mogli sprawdzić w swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja o tym, czy recepta została zrealizowana. Zdaniem wiceministra Cieszyńskiego, docelowo może to być pomocne w monitorowaniu terapii pacjentów przewlekle chorych (za ich zgodą) - jeśli pacjent nie wykupuje leków, będzie możliwość wysłania mu przypomnienia, że skuteczność terapii zależy od przyjmowania leku. Badania wskazują, że nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich jest poważnym problemem - np. ok. połowy polskich pacjentów po roku leczenia nadciśnienia rezygnuje całkowicie lub w części z przyjmowania przepisanych leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH