MZ: brakuje 80 mln zł na dokończenie w br. budowy platformy e-zdrowie Fot. Archiwum

Trwają rozmowy z MF w sprawie dodatkowych 80 mln zł na dokończenie budowy platformy e-zdrowie. Po tym, gdy wycofał się jeden z wykonawców, termin realizacji tego zadania został wydłużony o pół roku - do 15 grudnia br. - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Uruchomienie platformy e-zdrowie (projekt P1) ma ułatwić pracownikom ochrony zdrowia i samym pacjentom dostęp do danych medycznych. Sprawniejsza ma być też obsługa pacjentów, m.in. dzięki elektronicznym receptom. W czwartek Warczyński przedstawił posłom z sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii informację na temat zaawansowania prac prowadzonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), które realizuje m.in. ten projekt.

CSIOZ poinformowało, że wykonawca odpowiedzialny za realizację kluczowego elementu platformy (tzw. szyny usług) wycofał się z umowy. Jak wyjaśnił Warczyński, nowy potencjalny wykonawca, który jako jedyny złożył ofertę na dokończenie prac, zażądał 89 mln zł. CSIOZ nie ma takich środków, dlatego wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Finansów jest konieczne, by zakończyć budowę platformy e-zdrowie w tym roku.

Problemy z finansowaniem
- W tej chwili intensywnie rozmawiamy z ministrem finansów na temat pozyskania tych środków - powiedział.

Pozwoliłoby to na uruchomienie w 2015 r. nie tylko projektu P1, ale też P4, który obejmuje m.in. system monitorowania obrotu produktami leczniczymi.

- Uzyskanie od MF dodatkowych środków w wysokości 80 mln zł jest najbardziej korzystnym wariantem i umożliwi, już w 2015 r., uruchomienie systemów teleinformatycznych w ramach projektów P1 i P4, które służyć będą m.in. do nadzorowania rynku usług medycznych i sprzedaży leków o wartości ok. 150 mld zł rocznie - informuje MZ.

W informacji resortu zaznaczono, że inne rozwiązania wiązałyby się z dużo większymi nakładami finansowymi i uruchomieniem systemu najwcześniej w 2017 r.

MZ podkreśliło, że po odstąpieniu wykonawcy od umowy CSIOZ nie wstrzymało prac i realizuje jego zadania we własnym zakresie. Z informacji resortu wynika, że jeśli umowę z nowym wykonawcą udałoby się podpisać jeszcze w styczniu, platforma uzyskałaby pełną funkcjonalność z końcem listopada br.

Szyna Usług ma zapewnić komunikację podsystemów realizowanych przez wykonawców pozostałych części projektu P1 oraz systemów zewnętrznych, wraz z narzędziami do administracji całej platformy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH