MRR: KE podejmie decyzję o możliwości finansowania projektów CSIOZ

Po uzyskaniu kompletnych wyjaśnień z Ministerstwa Zdrowia na temat projektów, związanych z informatyzacją ochrony zdrowia, prowadzonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekaże je do Komisji Europejskiej.

Z informacji, które portal rynekzdrowia.pl uzyskał od Piotra Popy, zastępcy dyrektora biura ministra rozwoju regionalnego wynika, że minister zdrowia przekazał część wyjaśnień, dotyczących podjętych działań naprawczych w związku z uchybieniami stwierdzonymi w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w trakcie kontroli NIK.

MRR zwróciło się do resortu zdrowia o uzupełnienie i obecnie oczekuje na dodatkowe informacje.

- Po uzyskaniu kompletnych wyjaśnień, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekaże je do Komisji Europejskiej, która podejmie decyzję o możliwości dalszego finansowania projektu ze środków europejskich - mówi nam Piotr Popa.

Zapewnia, że MRR podejmuje wszelkie możliwe działania, tak aby wznowienie certyfikacji wydatków CSIOZ nastąpiło jak najwcześniej.

- Jednakże nie jest możliwe precyzyjne określenie terminu ponownego ujmowania wydatków CSIOZ w deklaracjach przekazywanych przez stronę polską do Komisji Europejskiej - zastrzega Piotr Popa. Podkreśla, że termin ten jest uzależniony od decyzji KE.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl na początku lutego refundacja kosztów w projektach finansowanych ze środków unijnych została przez KE wstrzymana, ze względu na niepokojące informacje o niekorzystnym dla CSIOZ raporcie NIK. CSIOZ prowadzi obecnie dwa przedsięwzięcia finansowane ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka o łącznej wartości 765,9 mln zł. Łączna kwota planowanego dofinansowania unijnego to 727,6 mln zł.

Czytaj. Pokłosie kontroli NIK: setki milionów unijnego dofinansowania dla CSIOZ zagrożone?

To jednak nie koniec kłopotów CSIOZ. Jak informowaliśmy, Urząd Zamówień Publicznych w swoim stanowisku po kontroli przetargu, który Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozstrzygnęło w ramach projektu P1 ("Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych"), postuluje unieważnienie postępowań wartych 374 mln zł.

Czytaj. Urząd Zamówień Publicznych chce unieważnienia przetargów na informatyzację ochrony zdrowia. Czy przepadnie unijna dotacja?

Piotr Popa tłumaczy nam, że aby możliwe było wznowienie certyfikacji muszą zostać wdrażane stosowne działania naprawcze, które pozwolą m.in. na wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości stwierdzonych w CSIOZ w trakcie kontroli prowadzonych przez NIK i inne upoważnione instytucje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH