Lubuskie: uruchomiono centrum powiadamiania ratunkowego

W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR). Początkowo operatorzy centrum będą obsługiwać połączenia z nr 112 z Gorzowa i powiatu; do końca roku system obejmie cały region. Siedziba WCPR mieści się w urzędzie wojewódzkim.

Takie centra działają już w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, małopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.

System integruje ratownictwo medyczne, straż pożarną oraz policję, co znacznie przyśpiesza informowanie służb i reagowanie na sytuacje zagrożenia. Ponadto, jak twierdzą specjaliści, ogranicza liczbę fałszywych zgłoszeń.

Podobnie jak w całym kraju, w Lubuskiem działanie nr 112 oparte jest na tzw. systemie operatorskim. Zadaniem operatorów jest przyjęcie zgłoszenia, weryfikacja jego prawdziwości oraz skierowanie do odpowiedniej służby. O wysłaniu karetki, interwencyjnej załogi policyjnej czy wozu strażackiego decyduje oficer dyżurny lub dyspozytor jednostki.

Dyrektor Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Śliwiński podkreślił, że ważną funkcją systemu jest lokalizacja aparatu, z którego wykonano połączenia na nr 112, a co za tym idzie osoby zawiadamiającej; bez znaczenia, czy jest to telefon stacjonarny czy komórkowy.

Operatorzy telefonu 112 znają języki UE, co ułatwia udzielanie pomocy podróżnym z innych krajów. Budowa WCPR w Gorzowie Wlkp. kosztowała 900 tys. zł. Centrum dysponuje 14 stanowiskami. Obecnie zatrudnia 25 osób; docelowo będzie ich ok. 50, głównie operatorów nr 112.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym w całej Unii Europejskiej. Kierowanie połączeń jest bezpłatne, a numer 112 można wybrać w telefonie komórkowym nieposiadającym karty SIM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH