Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. WAM Centralny Szpital Weteranów w Łodzi otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych na projekt "Bliżej pacjenta poprzez wdrożenie innowacyjnych e-usług medycznych".

W przyszłości w teleinformatyczną sieć mają zostać połączone wszystkie szpitale kliniczne podległe Uniwersytetowi Medycznemu. Podobną sieć - Regionalny System Informacji Medycznej - chce mieć także Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w swoich 18 lecznicach. Dzięki niej można będzie - nie wychodząc z domu - śledzić kolejkę do specjalisty i zapisać się na najlepszy termin do swojego lekarza.

Dodatkowo każdy pacjent dostanie konto elektroniczne - login i hasło, pod którym będzie mógł sprawdzić wyniki swoich badań. System informatyczny ma także pomóc w pracy lekarzom i całej administracji szpitala.

- Prosty przykład. Obecnie na badania krwi trzeba czekać aż sanitariusz przyniesie je do szpitala z budynku laboratorium - mówi dr Krzysztof Kujawski, zastępca dyrektora ds. ekonomiki i lecznictwa otwartego USK nr 2. - W nowym systemie, jednym kliknięciem lekarz będzie mógł sprawdzić wyniki zleconych badań. Laboratorium prześle je bezpośrednio na elektroniczne konto pacjenta, na którym zgromadzona będzie historia choroby i dotychczasowe badania.

System zacznie działać w 2011 r. Jeśli uda się go połączyć z systemem szpitali marszałkowskich, większość dużych lecznic w województwie będzie mogła współpracować w zakresie rejestracji pacjentów oraz przesyłania dokumentacji medycznej.

- Musimy uporządkować systemy informatyczne w szpitalach - mówi Marcin Zawisza, szef Regionalnego Systemu Informacji Medycznej. - Na początek zależy nam przede wszystkim na ujednoliceniu procedur administracyjnych i wymianie części sprzętu. Dopiero w kolejnym etapie chcemy połączyć szpitale w jeden system ze wspólną bazą danych.

Jeśli projekt się uda wprowadzić w życie, to województwo łódzkie będzie pierwszym w Polsce, w którym pacjenci będą mogli zapisywać się przez internet do większości przyszpitalnych przychodni oraz mieć dostęp do swojego elektronicznego konta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH