Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. WAM Centralny Szpital Weteranów w Łodzi otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych na projekt "Bliżej pacjenta poprzez wdrożenie innowacyjnych e-usług medycznych".

W przyszłości w teleinformatyczną sieć mają zostać połączone wszystkie szpitale kliniczne podległe Uniwersytetowi Medycznemu. Podobną sieć - Regionalny System Informacji Medycznej - chce mieć także Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w swoich 18 lecznicach. Dzięki niej można będzie - nie wychodząc z domu - śledzić kolejkę do specjalisty i zapisać się na najlepszy termin do swojego lekarza.

Dodatkowo każdy pacjent dostanie konto elektroniczne - login i hasło, pod którym będzie mógł sprawdzić wyniki swoich badań. System informatyczny ma także pomóc w pracy lekarzom i całej administracji szpitala.

- Prosty przykład. Obecnie na badania krwi trzeba czekać aż sanitariusz przyniesie je do szpitala z budynku laboratorium - mówi dr Krzysztof Kujawski, zastępca dyrektora ds. ekonomiki i lecznictwa otwartego USK nr 2. - W nowym systemie, jednym kliknięciem lekarz będzie mógł sprawdzić wyniki zleconych badań. Laboratorium prześle je bezpośrednio na elektroniczne konto pacjenta, na którym zgromadzona będzie historia choroby i dotychczasowe badania.

System zacznie działać w 2011 r. Jeśli uda się go połączyć z systemem szpitali marszałkowskich, większość dużych lecznic w województwie będzie mogła współpracować w zakresie rejestracji pacjentów oraz przesyłania dokumentacji medycznej.

- Musimy uporządkować systemy informatyczne w szpitalach - mówi Marcin Zawisza, szef Regionalnego Systemu Informacji Medycznej. - Na początek zależy nam przede wszystkim na ujednoliceniu procedur administracyjnych i wymianie części sprzętu. Dopiero w kolejnym etapie chcemy połączyć szpitale w jeden system ze wspólną bazą danych.

Jeśli projekt się uda wprowadzić w życie, to województwo łódzkie będzie pierwszym w Polsce, w którym pacjenci będą mogli zapisywać się przez internet do większości przyszpitalnych przychodni oraz mieć dostęp do swojego elektronicznego konta.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH