Łódź podsumowuje program Miasto Zdrowia: ze zdalnej opieki skorzystało... Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała, że miasto chce uruchomić kolejny programu zdrowotnego dla łódzkich uczniów o roboczej nazwie e-dzienniczek zdrowia. Fot. Materiały prasowe

Ponad 220 mieszkańców Łodzi skorzystało z darmowych świadczeń zdalnej opieki medycznej w ramach pilotażowego projektu Miasto Zdrowia, który był realizowany wspólnie przez Centrum Medyczne im. dr. K. Jonschera oraz firmę Comarch.

Przez 8 miesięcy pacjenci łódzkiej placówki medycznej byli objęci opieką kardiologiczną, pulmonologiczną oraz diabetologiczną. Zdalna opieką medyczna zostali objęci również uczniowie dwóch łódzkich szkół. Przebadanych zostało 174 uczniów klas I i III.

Projekt ruszył w październiku 2016 r. i trwał do maja 2017 r. Był realizowany wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi. Systemy informatyczne oraz urządzenia medyczne dostarczyła firma Comarch, natomiast łódzkie centrum medyczne było odpowiedzialne za kwalifikację pacjentów do programu oraz realizację badań. Każdy pacjent był pod stałym nadzorem Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie, które reaguje na wszelkie nieprawidłowości wykryte podczas badań wykonywanych przez pacjenta.

W badaniu wzięło udział 225 mieszkańców Łodzi; 135 kobiet i 90 mężczyzn. Najmłodszy
z pacjentów miał 20 lat a najstarszy 93, a średnia wieku przebadanych osób wyniosła 60 lat.

Pacjenci Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera otrzymali odpowiednie aparaty pomiarowe zgodnie z zaleceniami lekarzy, którzy przeprowadzili z nimi wcześniej wywiad na temat stanu zdrowia.

Podopieczni mogli w warunkach domowych monitorować parametry takie jak: ciśnienie tętnicze krwi, masę ciała, temperaturę, saturację oraz wydolność płuc i poziom cukru we krwi. Pacjenci zostaną objęci także telemonitoringiem kardiologicznym. Pacjenci objęci zostali również opieką pulmonologiczną i diabetologiczną.

Mieszkańcy przez okres od 1 dnia do 6 miesięcy mogli wykonywać odpowiednie badania
i pozostać pod monitoringiem personelu medycznego w Miejskim Centrum Telemedycznym (Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie).

- Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, w których takie badania były prowadzone. Jak potrzebny i ważny to program pokazują wyniki. Cieszę się, że nadążamy za światowymi trendami w zdalnej opiece medycznej, i że to jeszcze nie koniec naszej współpracy. W planach mamy uruchomienie kolejnego programu zdrowotnego dla łódzkich uczniów o roboczej nazwie e-dzienniczek zdrowia - mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH