Lekarz na wyciągnięcie myszki Piotr Najbuk

- Znowelizowane w grudniu 2015 r. przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o działalności leczniczej dały zielone światło dla szybszego rozwoju telemedycyny w Polsce - mówi Piotr Najbuk, associate, Praktyka Life Sciences, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Rozwój telemedycyny w Polsce ma stosunkowo krótką historię. Rodzima praktyka potwierdza już jednak podstawowe korzyści związane z tym obszarem ochrony zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwił kontraktowanie dwóch odrębnych procedur tego typu - telekonsylium geriatrycznego i kardiologicznego.

Różne formy świadczeń telemedycznych są wykorzystywane przez największe uczelnie medyczne (m.in. Uniwersytety Medyczne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego), instytucje badawcze (np. Instytut Matki i Dziecka) oraz duże szpitale i kliniki, w ramach których powstają specjalistyczne jednostki.

Wciąż jednak wielu dyrektorów i managerów zdrowia z niechęcią podchodzi do możliwości zawierzenia zdrowia pacjenta nowym technologiom. Niesłusznie. Dotychczasowa polska praktyka w tej dziedzinie, m.in. projekty realizowane w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, potwierdza podstawowe korzyści związane z telemedycyną.

Telekonsylia
Telekonsylia geriatryczne i kardiologiczne przypominają klasyczne konsylium z tą tylko różnicą, że lekarze rozmawiają ze sobą za pośrednictwem komunikatora do prowadzenia rozmów głosowych lub wideokonferencji. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent przebywający w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej może skontaktować się ze specjalistą, np. kardiologiem.

Obaj lekarze uczestniczą w badaniu chorego i mają kontakt z nim synchroniczny kontakt. Mogą w czasie rzeczywistym wymieniać się uwagami i konsultować przebieg spotkania. Co więcej, wykorzystanie narzędzi telemedycznych pozwala na transfer danych obrazowych takich jak EKG czy USG, a także dźwięku dzięki wykorzystaniu stetoskopu elektronicznego.

Dobre przykłady zachęcają innych. Specjalny program telemedyczny wdrażany jest obecnie m.in. w Szpitalu Miejskim w Piekarach Śląskich, gdzie uruchomiana jest specjalna platforma łącząca pacjentów z lekarzami na Podlasiu.

Więcej technologii, więcej korzyści
Telekonsylium to tyko jedna z możliwych form wykorzystania nowych technologii w służbie zdrowia. Potencjalnych korzyści jest znacznie więcej.

Narzędzia telemedyczne umożliwiają lepszą optymalizację procesu leczenia. Analiza tradycyjnych danych o stanie zdrowia pacjenta w formie papierowej dokumentacji medycznej jest czasochłonna, niejednokrotnie też zgromadzone informacje są niekompletne lub nieczytelne. Zdalny dostęp do cyfrowych danych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych nie tylko umożliwia szybkie uzyskanie pożądanej wiedzy, ale także znacząco ułatwia ich analizę np. za pomocą specjalistycznych aplikacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH