Konkurs na aplikacje przyjazne niepełnosprawnym

- Twórcy aplikacji mobilnych zapominają o tym, że ich użytkownikami chcą być także osoby niepełnosprawne - uważa Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz drugi organizuje konkurs na aplikacje przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.

Konkurs "Aplikacje bez barier" ma nagrodzić zarówno projekty aplikacji, które mogą pozytywnie wpłynąć na likwidowanie barier w codziennym życiu w mieście, jak i wyróżnić istniejące już aplikacje mobilne, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Organizuje go Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

- Często osoby projektujące strony internetowe lub aplikacje skupiają się na estetyce, a nie na użyteczności tych rozwiązań. Np. jest to kwestia kontrastu liter i tła danej strony www czy aplikacji. Często jest on tak delikatny, że utrudnia korzystanie osobom z dysfunkcją wzroku lub starszym. A przecież np. telefon komórkowy nie zawsze jest w idealnie naświetlonym miejscu, co utrudnia odczytanie informacji na ekranie. To brak świadomości nie tylko programistów, ale także osób, które opracowują projekty aplikacji - powiedział PAP Drozda.

Zaznaczył, że nie jest to problem o charakterze technicznym.

- Właściwie trudno wskazać jakikolwiek system operacyjny czy producenta aplikacji, który nie byłby w stanie przystosować ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego w naszym konkursie chodzi przede wszystkim o świadomość - zarówno użytkowników, jak i wszelkich osób zainteresowanych rozwojem rynku aplikacji mobilnych, osób projektujących strony, odbiorców tych stron i przede wszystkim tych, które te strony zamawiają - mówił.

Jak popdkreślił, konkurs ma zwrócić uwagę zamawiającym, żeby bardziej uczulali wykonawców na te kwestie, a nie skupiali się głównie na tym, "żeby to ładnie wygadało i dobrze otwierało się na tablecie obsługiwanym przez osobę pełnosprawną".

Drozda zwrócił uwagę, że np. aplikacje związane z nawigacją albo z przeglądaniem np. wydarzeń kulturalnych w danym mieście, szukaniem restauracji czy repertuaru kin, nie podają informacji, czy te miejsca dostępne są dla osób na wózkach, czy dane kino albo restauracja są dostosowane do ich potrzeb.

- Wydaje się, że osoby na wózkach mogłyby być jedną z głównych grup zainteresowanych wyszukiwarką, która selekcjonowałaby tego typu informacje. Są aplikacje, które zestawiają ze sobą menu z bardzo licznych punktów gastronomicznych, ale nie podają informacji, czy te miejsca są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Inna kwestia to aplikacje pomijające potrzeby osób niewidomych, a dodanie bardzo prostego zestawu z syntezatorem mowy mogłoby ułatwić korzystanie z nich - dodał Drozda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH