PAP/Rynek Zdrowia | 28-04-2017 12:37

Komputery z "wyobraźnią" poszukają nowych leków

Komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie jest w stanie zauważyć skomplikowane zależności, których ludzki umysł nigdy by nie dostrzegł. Tylko pozwólmy maszynie znaleźć reguły - przekonuje dr Rafał Kurczab z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Komputery z "wyobraźnią" poszukają nowych leków. Fot. Archiwum

Uczenie maszynowe (ang. machine learning) to koncepcja zakładająca, że zamiast programować komputery do wykonywania konkretnych zadań - jak podchodzono do tego wcześniej - można zaprogramować je tak, aby rozpoznawały skomplikowane wzorce i doskonaliły swoje działanie w oparciu o zdobyte wcześniej dane.

Dr Rafał Kurczab z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie przyznaje, że używa algorytmów uczenia maszynowego, aby szukać nowych związków aktywnych biologicznie.

- Za pomocą sztucznej inteligencji możemy szybciej i sprawniej przeszukiwać duże bazy danych - zawierające informacje o milionach związków. Człowiek, nawet gdyby nad tymi danymi siedział bardzo długo, nie jest w stanie ich efektywnie analizować. Po prostu zaczyna brakować mu wyobraźni - mówi dr Kurczab.

Specjalista używa algorytmów uczenia maszynowego do poszukiwania nowych leków. Ale zaznacza, że z algorytmów tych, używanych coraz chętniej w różnych sferach życia, mogą korzystać badacze z wielu różnych dziedzin.

- Darmowe oprogramowanie dostępne jest w sieci. Mogą z niego korzystać np. chemicy, biolodzy, psychologowie i wszyscy ci, którzy muszą przetwarzać w swojej pracy duże i skomplikowane zbiory danych - opowiada.