Oprogramowanie, które umożliwi analizę poszczególnych fragmentów obrazów oka uzyskiwanych podczas badania tomograficznego, chcą stworzyć naukowcy z Zakładu Komputerowych Systemów Biomedycznych, Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego.

Właśnie rozpoczęli realizację dwuletniego projektu. Stworzony w przez nich algorytm nie tylko pozwoli na jeszcze precyzyjniejsze zrekonstruowanie obrazu trójwymiarowego oka, ale umożliwi też dokładniejsze stawianie diagnozy, m.in. dotyczącej stopnia rozwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia plamki czy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki.

Projekt badawczy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Analiza obrazów tomograficznych oka” prowadzą: dr inż. Robert Koprowski i prof. Zygmunt Wróbel z Zakładu Komputerowych Systemów Biomedycznych.

– Tomografia optyczna to nowoczesna nieinwazyjna metoda oceny przekroju tkanki. W okulistyce pozwala na obrazowanie zarówno przedniego odcinka oka, jak też diagnostykę siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego czy też innych interesujących obszarów oka –opowiada dr inż. Robert Koprowski.

Podczas badania niewidzialna wiązka optyczna światła, generowana z tomografu, jest kierowana do oka pacjenta. Jak wyjaśnia naukowiec, w jednej z metod tomografii optycznej – tzw. czasowej, obraz oka uzyskuje się kierując światło podczerwone na rozgałęźnik wiązki optycznej. Jedna z tych wiązek trafia do badanej tkanki oka, natomiast druga jest odbijana przez poruszające się zwierciadło referencyjne. Powstałe odbicie powracających wiązek światła jest przetwarzane do postaci cyfrowej i przesyłane do komputera.

– Modyfikacją tej metody jest tomografia spektralna, charakteryzująca się wyeliminowaniem ruchomego zwierciadła, a tym samym wielokrotnego zmniejszenia czasu uzyskiwania obrazu.

Uzyskiwane w ten sposób obrazy są coraz częściej wykorzystywane w diagnostyce, morfologii i biometrii oka - zarówno jego przedniego odcinka, jak też siatkówki czy tarczy nerwu wzrokowego.

Największym problemem technicznym dla osób zajmujących się tworzeniem oprogramowania automatycznie analizującego obrazy medyczne czy też biologiczne, jest zmienność osobnicza ludzi. Oznacza to, że każdy z nas ma charakterystyczne cechy oka i należy stworzyć takie oprogramowanie, które będzie uwzględniało takie różnorodności.

Choć projekt potrwa do roku 2011, już teraz trwają rozmowy z kilkoma jednostkami na temat wdrożenia oprogramowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH