Kajetany: zdalnie dopasują implanty słuchu

W Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy działa już system zdalnego fittingu i telerehabilitacji. Zwolni on pacjentów z uciążliwych, nieraz dalekich podróży do Kajetan.

Nowy system bazuje na rozwiązaniach firmy Polycom, jednego z liderów światowych w zakresie transmisji dźwięku i wideo i wspomaga proces dochodzenia do poprawności słuchowej po wszczepieniu implantu ślimakowego. Po operacji konieczna jest dalsza rehabilitacja pacjenta i odpowiednie ustawienie procesora słuchu, tak, aby działał jak prawdziwy narząd słuchu.

Dotychczas wiązało się to z częstymi wizytami pacjenta w Centrum. Po wprowadzeniu nowatorskiego systemu telefittingu, czyli zdalnego dopasowania implantów u pacjenta, można korzystać z sieci poliklinik i ośrodków w całym kraju.

Inicjatywa stworzenia systemu zrodziła się w 2008 r. i zmaterializowała się pod nazwą „Program rozwoju ogólnopolskiej sieci ośrodków telerehabilitacji słuchowej”. Koordynatorem i autorem programu był mgr inż Arkadiusz Wąsowski. Pozyskano zagraniczne wsparcie na sfinansowanie przedsięwzięcia i w 2009 r. zakupiony został najwyższej klasy sprzęt firmy Polycom, który pozwolił na uruchomienie „Systemu Zdalnego Fittingu i Telerehabilitacji”.

– System daje wymierne korzyści materialne: oszczędność czasu i pieniędzy pacjentów, a także lepsze wykorzystanie czasu kadry medycznej. Umożliwia,  przez szerokopasmową sieć internetową, przeprowadzanie skutecznych, wysokiej jakości zabiegów dopasowania implantów słuchu u pacjenta – wyjaśnia prof. Henryk Skarżynski, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

– System sprawdzał się wielokrotnie w sytuacjach wyjątkowych, np. kiedy z różnych powodów następowało uszkodzenie procesora słuchu implantu ślimakowego, czy też następowała zmiana parametrów drogi słuchowej i wymagana była interwencja inżyniera klinicznego – dodaje prof. Skarżyński.

System pozwala też na transmisję w pełnym zakresie częstotliwości słyszanych przez człowieka, tj. w paśmie 16 Hz-22 kHz. Ponadto jego terminale umożliwiają także transmisję obrazu w jakości full HD.

Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy, Instytut Fizjologii i Słuchu, wiodąca w Polsce placówka w tej dziedzinie, obejmuje rocznie opieką szpitalną ponad 12 tys. pacjentów. Przeprowadza się tu ponad 15 tys. zabiegów ambulatoryjnych. Dziennie wykonuje się 45 operacji poprawiających słuch, a rocznie 2,5 tys. operacji wszczepienia ślimakowych implantów słuchu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH