Zapowiedź wprowadzenia systemu rozliczeń świadczeń opartego na jednorodnych grupach pacjentów (JGP) nadal wywołuje wiele kontrowersji.

Opinię dotyczącą polskiej wersji DRG wyraża poniżej Marek Wesołowski, prezes firmy informatycznej UHC. Redakcja portalu rynekzdrowia.pl traktuje ten tekst jako początek dyskusji o planach wdrożenia systemu JGP w Polsce. Czekamy na kolejne głosy w tej sprawie.

Nowy system rozliczeń z NFZ oparty na DRG, w wydaniu NFZ ma to być model wzorowany na angielskiej wersji DRG nazywanej HRG. Jak wynika z doniesień, NFZ zamierza wdrożyć nowy system rozliczeń już od lipca 2008 r. Czyli za mniej więcej 30 dni!
Do obecnej chwili nie ma oficjalnych decyzji w tej sprawie. Wszystkie rozporządzenia są w fazie projektu, jedyne materiały to dokumenty szkoleniowe, wszystkie inne dokumenty – słowniki, procedury, itp. nie posiadają wersji ostatecznych i nadal podlegają modyfikacjom.
W naszej ocenie opracowanie ma charakter wstępny i w żadnym wypadku nie dojrzało do wprowadzenia jako JEDYNEGO systemu rozliczeń.

Projekt nie osiągnął fazy implementacyjnej. Sposób jego wdrażania i codziennego użycia nie został jeszcze opracowany. Braki w tym zakresie dotyczą przede wszystkim koncepcji przepływu informacji. To uniemożliwia stworzenie technicznych rozwiązań informatycznych. Dla szpitali oznacza to, że nie będą w stanie efektywnie rozliczać się w nowym systemie, a w konsekwencji poniosą straty finansowe.
NFZ – na dziś – zamówił dla swoich wewnętrznych potrzeb prototypy grupera DRG. Grupery te kupione za publiczne pieniądze nie będą jednak udostępnione szpitalom. Szpitale mają zakupić gruper na otwartym rynku!
Producenci oprogramowania, wbrew nieprawdziwym komunikatom przedstawicieli NFZ, nie otrzymali wyczerpujących materiałów oraz możliwości konsultacji lub środowiska testowego niezbędnych do stworzenia ww. grupera. To, co przekazano, zostało udostępnione w ostatniej chwili z zastrzeżeniem, że nie jest to finalna wersja!

Poszkodowanymi będą szpitale
Próby współpracy z NFZ w tym zakresie kończą się fiaskiem z powodu obojętności lub wręcz niechęci ze strony Funduszu. Głównym poszkodowanym tej sytuacji będą, niestety, szpitale, bo nie dostaną na czas odpowiednich narzędzi i będą w stopniu, nieporównywalnie większym niż obecnie, na łasce NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH