Trwający obecnie proces wprowadzania do rozliczeń z NFZ elementów JGP (Jednorodnych Grup Procedur) wiąże się przede wszystkim z wprowadzeniem nowych mechanizmów wyznaczania produktów rozliczeniowych dotyczących leczenia pacjentów.

Dotychczas powiązanie pomiędzy produktami wykorzystywanymi do rozliczeń z NFZ a przypisanymi pacjentowi w dokumentacji medycznej procedurami leczniczymi i rozpoznaniami ICD było czysto teoretyczne. Wprowadzenie jednorodnych grup procedur nakłada na ten mechanizm formatkę – schemat, który jasno powinien wyznaczać możliwe powiązania pomiędzy wskazanymi elementami.


Zasady te są określone w rozporządzeniu Prezesa NFZ, ale należy się spodziewać, że nie będzie to struktura statyczna, a dynamicznie się zmieniająca i korygowana przez NFZ. Pojęcie grupowania (czy raczej grupera) może być zatem rozumiane jako mechanizm ewidencjonowania produktów rozliczeniowych NFZ na podstawie danych o hospitalizacji.

Teoretycznie każdy z lekarzy szpitalnych mając wgląd w dokumentację hospitalizacji, trzymając w ręku rozporządzenie Prezesa NFZ, mógłby przeprowadzić wszystkie konieczne grupowania samodzielnie. Procedura taka jest jednakże dość czasochłonna, a tym samym czas jaki można poświęcić pacjentowi zmniejsza się o czas poświęcany na prace ewidencyjne. I tutaj właśnie pojawia się pole do popisu dla informatyki.
Rosnące wymagania NFZ co do raportowania rozliczeń, wymagania dyrekcji i zarządów samych szpitali oraz prosta chęć unowocześnienia obsługi pacjenta sprawiły, że większość jednostek posługuje się już systemami informatycznymi, które gromadzą dane o hospitalizacjach. Przykładem mogą być tu systemy oferowane przez ABG, takie, jak Solmed, Hipokrates, Infomedica, które z powodzeniem działają w kilkuset szpitalach na terenie całego kraju. Każdy z nich zawiera niezbędny zestaw informacji pozwalający na uruchomienie funkcji wspierających wybór właściwej JGP.

Analizy oczekiwań klientów pozwoliły zespołom projektowym ABG wyodrębnić podstawowe bloki cech funkcjonalnych, jakie powinno spełniać oprogramowanie wspierające obsługę JGP. Są to: automatyzacja obsługi, optymalizacja wyboru najkorzystniejszej grupy do rozliczenia hospitalizacji, weryfikacja i symulacja. W tych pojęciach zawierają się zarówno podstawowe funkcje grupujące wynikające z rozporządzeń NFZ, jak i rozszerzenia, które inni producenci nazywają „optymalizatorami”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH