Informatyzacja szpitali: pionierzy zostali liderami 20-lecia FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II należy do pionierów pod względem wdrażania rozwiązań informatycznych w naszych placówkach ochrony zdrowia. Nagrody jakimi obsypywana jest ta lecznica nie są jednak tylko wyrazem uznania dla dawnych zasług. Wręcz przeciwnie.

W ubiegłorocznej edycji konkursu "Lider Informatyki", organizowanego przez miesięcznik Computerworld, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II został uhonorowany tytułem Lidera XX-lecia w kategorii „Ochrona Zdrowia”.

Nagrodę szpital otrzymał m.in. „za tworzenie i wdrażanie rozwiązań wspomagających diagnostykę, zwiększających możliwości przetwarzania i analizy gromadzonych od wielu lat danych medycznych, rozwój telemedycyny i implementację rozwiązań optymalizujących skuteczne leczenie” - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Przypomnijmy, że w tym prestiżowym konkursie krakowski szpital zdobył tytuł Lidera Informatyki w 1999 r., tytuł Lidera Informatyki Dziesięciolecia w 2006 r., a w 2012 r. - ponownie sięgnął po tytuł Lidera Informatyki.

Dwa kierunki
Małgorzata Rusin, pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju projektów e-zdrowie, kierownik Zespołu Technologii Informatycznych i Telemedycznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II zwraca uwagę, że w informatycznym obszarze działalności tej placówki trzeba wyróżnić dwa kierunki aktywności: pierwszy to zapewnienie ciągłości dostępu do systemów informatycznych, w szczególności do danych pacjentów i ich elektronicznej dokumentacji medycznej.

- Warto w tym miejscu podkreślić , że w ciągu ostatnich 3 lat osiągnęliśmy dostępność do systemów na poziomie 99,8 % - mówi Małgorzata Rusin.
Drugi kierunek dotyczy prowadzenia projektów innowacyjnych w dwóch obszarach: rozwoju telemedycyny oraz wspierających diagnozowanie pacjentów poprzez wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych.

- W największym skrócie - nasz szpital to 22 kliniki i 6 poradni. Cała jednostka objęta jest nie tylko szpitalnym systemem informacyjnym (HIS), ale też w pełni zintegrowanym środowiskiem aplikacji. To jest kluczowe, gdyż sama elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) jest już przysłowiową „kropką nad i” - podkreśla.

Samo wdrożenie systemu nie wystarczy
- HIS jest u nas głęboko zintegrowany, m.in. z systemem laboratoryjnym, co pozwala na automatyzację obiegu zleceń i wyników badań. To bardzo ważne, gdyż mamy duże laboratorium składające się kilku pracowni - wyjaśnia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH