Informatyzacja: przepadnie ponad 600 mln zł unijnej dotacji na e-zdrowie? FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Do końca roku nie uda się realizować wartego 712 ml zł projektu informatycznego, który miał być rewolucją dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pojawiło się realne zagrożenie, przepadnie ponad 600 mln zł, które Unia Europejska obiecała na współfinansowanie projektu e-zdrowia.

Jak podaje portal Forsal.pl, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznało, że instytucja zarządzająca przedsięwzięciem poinformowała Komisję Europejską o tym, że projekt nie zakończy się do końca 2015 r.

Według najbardziej pesymistycznych przewidywań, Bruksela nie wypłaci Polsce ponad 600 mln zł, które obiecała na współfinansowanie projektu e-zdrowia.

Co dalej z wdrożeniem projektu e-zdrowie? Jeden ze scenariuszy przewiduje dokończenie projektu z funduszy krajowych do końca 2017 r. Jeśli się to uda, jest szansa, że Polska nie będzie musiała rezygnować z części pieniędzy unijnych (tej, którą uda się rozliczyć do końca 2015 r., czyli ok. 340 mln zł).

Na uruchomienie publicznych pieniędzy będzie się musiał jednak zgodzić minister finansów w nowym rządzie.

Więcej: www.forsal.pl

Jak informował Rynek Zdrowia, w połowie września nowym dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - instytucji odpowiedzialnej za wdrożenie platformy e-zdrowie - został Damian Marciniak.

Zmiana personalna nastąpiła w okresie, w którym ważyły się losy nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia - kluczowej dla powodzenia realizowanego przez CSIOZ projektu P1 (Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, zwana też w skrócie e-zdrowie).

W ostatnich tygodniach CSIOZ informowało o postępach we wdrażaniu kolejnych rozwiązań (m.in. odbiory dotyczące projektu P1, pilotaż Systemu Informatycznego Rezydentur, zapowiedź wprowadzenia e-zwolnień od stycznia 2016).

W sierpniu ruszył pilotaż Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Resort zdrowia odstąpił natomiast od wdrażania elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie wiadomo też, kiedy pełną parą ruszy m.in.internetowe konto pacjenta oraz e-recepta.

Przed dalszymi opóźnieniami w pracy nad nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia ostrzegali m.in. eksperci z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Przypominali, że bez odpowiednich zmian w ustawie nie będzie podstaw prawnych do wprowadzenia m.in.: e-recepty, e-zlecenia, e-skierowania, elektronicznej dokumentacji medycznej, internetowego konta pacjenta, e-zwolnień, deklaracji wyboru lekarza, dostępu do wyników badań.

- Pamiętajmy, że projekt P1 w znacznej mierze finansowany jest ze środków unijnych. Dotacja opiewa na 850 mln zł. Komisja Europejska zaczyna się niecierpliwość i raczej nie będzie skłonna akceptować kolejnej prolongaty terminu wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) - mówił Rynkowi Zdrowia Paweł Piecuch, konsultant i analityk rynków ochrony zdrowia i ITC.

Czytaj też: Informatyzacja: nowego dyrektora CSIOZ czeka bardzo trudne zadanie

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH