Informatyzacja ochrony zdrowia ułatwi dostęp do lekarza?

Planowanie wizyty u lekarza specjalisty przez internet, elektroniczna kartoteka pacjenta - to niektóre z założeń Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, które m. in. były omawiane na konferencji, poświęconej innowacjom informatycznym w ochronie zdrowia.

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia jest projektem, który ma ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent, który zdecyduje się na udział w systemie, otrzyma anonimowe indywidualne konto zdrowotne, na którym gromadzone będą informacje o jego zdrowiu, wynikach badań laboratoryjnych, zażywanych lekach i wizytach lekarskich. W elektronicznej kartotece pacjenta będzie można także umieszczać pliki np. z dotychczasowymi prześwietleniami.

Prace nad systemem prowadzi Komitet Naukowy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.

- Konto zapewni pacjentowi lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent będzie mógł zamawiać wizytę u lekarza specjalisty przez internet w całej Polsce, bo będzie mógł obejrzeć w internecie jego grafik - powiedział dyrektor Komitetu Naukowego OSOZ dr inż. Zygmunt Kamiński.

Kamiński dodał, że zgodnie z założeniami, system będzie pozwalał także na wysyłanie badań lekarzowi drogą elektroniczną, a pacjent będzie mógł sprawdzić dostępność leków w aptece i zapoznać się z informacją na temat ich tańszych zamienników on-line.

System ma zapewnić pacjentowi lepszą opiekę zdrowotną i mniejsze wydatki. - Półki pacjentów zawalone są lekami. Szacujemy, że gdyby ukrócić rynek leków, to można byłoby znaleźć oszczędności na poziomie 2-3 mld zł - powiedział Kamiński.

System jest testowany i do końca 2012 roku będzie w pełni gotowy. Dostęp do niego ma być dobrowolony i bezpłatny.

Konferencję zorganizowali Komitet Naukowy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ oraz czasopismo "Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia".

W przeprowadzonych w ramach konferencji debatach pt. "Innowacje dla pacjenta" oraz "Region - e-zdrowie - szansa na rozwój" udział wzięli m.in. Śląski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik, wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz dyrektorzy szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH