Informatyzacja ochrony zdrowia ułatwi dostęp do lekarza?

Planowanie wizyty u lekarza specjalisty przez internet, elektroniczna kartoteka pacjenta - to niektóre z założeń Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, które m. in. były omawiane na konferencji, poświęconej innowacjom informatycznym w ochronie zdrowia.

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia jest projektem, który ma ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent, który zdecyduje się na udział w systemie, otrzyma anonimowe indywidualne konto zdrowotne, na którym gromadzone będą informacje o jego zdrowiu, wynikach badań laboratoryjnych, zażywanych lekach i wizytach lekarskich. W elektronicznej kartotece pacjenta będzie można także umieszczać pliki np. z dotychczasowymi prześwietleniami.

Prace nad systemem prowadzi Komitet Naukowy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.

- Konto zapewni pacjentowi lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent będzie mógł zamawiać wizytę u lekarza specjalisty przez internet w całej Polsce, bo będzie mógł obejrzeć w internecie jego grafik - powiedział dyrektor Komitetu Naukowego OSOZ dr inż. Zygmunt Kamiński.

Kamiński dodał, że zgodnie z założeniami, system będzie pozwalał także na wysyłanie badań lekarzowi drogą elektroniczną, a pacjent będzie mógł sprawdzić dostępność leków w aptece i zapoznać się z informacją na temat ich tańszych zamienników on-line.

System ma zapewnić pacjentowi lepszą opiekę zdrowotną i mniejsze wydatki. - Półki pacjentów zawalone są lekami. Szacujemy, że gdyby ukrócić rynek leków, to można byłoby znaleźć oszczędności na poziomie 2-3 mld zł - powiedział Kamiński.

System jest testowany i do końca 2012 roku będzie w pełni gotowy. Dostęp do niego ma być dobrowolony i bezpłatny.

Konferencję zorganizowali Komitet Naukowy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ oraz czasopismo "Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia".

W przeprowadzonych w ramach konferencji debatach pt. "Innowacje dla pacjenta" oraz "Region - e-zdrowie - szansa na rozwój" udział wzięli m.in. Śląski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik, wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz dyrektorzy szpitali.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH