Informatyzacja ochrony zdrowia: projekty nadal bez umów i unijnego wsparcia

Jak już informowaliśmy, Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła zarzuty Urzędu Zamówień Publicznych o zmowę cenową przy realizacji kluczowych inwestycji dla informatyzacji ochrony zdrowia. - Ich kontynuowanie wstrzymuje brak decyzji ministra finansów o uruchomieniu rezerwy budżetowej - tłumaczy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Zdaniem resortu finansów, pokrywanie kosztów tego przedsięwzięcia bez gwarancji refundacji środków przez Komisję Europejską jest zbyt ryzykowne.

Tymczasem losy unijnego finansowania projektów Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wciąż są niejasne.

Przypomnijmy, że certyfikacja wydatków CSIOZ została przez Komisję Europejską wstrzymana już na początku br. Jak informuje nas Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) taka decyzja została podjęta w konsekwencji wyników kontroli przeprowadzonej w CSIOZ przez NIK i nadal jest w mocy.

Czytaj też: Urząd Zamowień Publicznych chce unieważnienia przetargów na informatyzację ochrony zdrowia


Centrum, poprzez Ministerstwo Zdrowia, miało złożyć wyjaśnienia, które umożliwiłyby wznowienie refundacji kosztów. Przypomnijmy, że łączna wartość projektów, związanych z informatyzacją ochrony zdrowia prowadzonych przez CSIOZ to 765,9 mln zł, natomiast kwota planowanego dofinansowania unijnego wynosi 727,6 mln zł.

Feralna oś
Jednak po głośnej aferze w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, Komisja Europejska wstrzymała refundację wszystkich wydatków dla 7. Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), z której korzysta CSIOZ.

- Nie mamy obecnie możliwości przewidzenia, w jakim terminie KE zgodzi się na wznowienie certyfikacji wydatków dla projektów CSIOZ - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Stanisław Krakowski. Przyznaje, że odblokowanie certyfikacji wydatków CSIOZ jest uzależnione od odblokowania przez Komisję Europejską płatności dla całego priorytetu 7 POIG.

- Zależy to nie tylko od przedstawienia przez stronę polską planu naprawczego i wyjaśnień odnośnie projektów, ale także od akceptacji tych wyjaśnień przez Komisję Europejską - podkreśla Stanisław Krakowski, zapewniając, że MRR we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji podejmuje wiele działań zarówno na poziomie oficjalnym, jak i roboczym, żeby jak najszybciej przekazywać informacje oraz uzyskać odpowiedź ze strony KE.

Co na to Ministerstwo Finansów?
Głównym projektem prowadzonych przez CSIOZ jest P1 czyli „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł. Jednak zgodnie z danymi MRR kwota już zrefundowanych przez KE kosztów w tym projekcie sięga zaledwie 59,03 mln zł.

Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ, podkreśla, że należy rozróżniać pojęcia certyfikacji wydatków, od finansowania i prowadzenia projektu. Jak tłumaczy, certyfikacja jest ostatnią fazą potwierdzenia zwrotu środków przez KE poniesionych wcześniej z budżetu państwa. Dodaje, że wstrzymanie certyfikacji kosztów nie musi oznaczać wstrzymania prac projektowych.

- Obecnie kontynuowanie przez CSIOZ realizacji projektów informatyzacyjnych wstrzymuje brak decyzji ministra finansów o uruchomieniu rezerwy budżetowej, przeznaczonej na pokrycie kosztów - zaznacza Leszek Sikorski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. Przypomina jednocześnie, że z tej rezerwy Centrum korzystało do tej pory.

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie certyfikuje wydatków poniesionych na realizację projektów CSIOZ. Nawet, jeżeli jest to sytuacja tymczasowa, to finansowanie projektów bez gwarancji refundacji środków przez Komisję Europejską wymaga szczególnej uwagi Ministerstwa Finansów, tym bardziej, iż nie wiadomo jak długo sytuacja taka się utrzyma, zaś koszty tych projektów są bardzo duże - tłumaczy nam Małgorzata Brzoza, rzecznik resortu finansów.

Zauważa, że w odniesieniu do realizacji projektów zastrzeżenia zgłosiła Najwyższa Izba Kontroli oraz prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

- Ministerstwo Finansów jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia i niezbędne decyzje podejmowane są na bieżąco - stwierdza Małgorzata Brzoza.

Zmowy cenowej nie było, ale...
Na początku kwietnia br. Urząd Zamówień Publicznych w swoim stanowisku po kontroli przetargu, który Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozstrzygnęło w ramach projektu P1, postulował unieważnienie postępowań wartych 374 mln zł. Najpoważniejszym zarzutem była zmowa cenowa.

4 maja 2012 r. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła zastrzeżenia CSIOZ do przeprowadzonej przez UZP kontroli. KIO odrzuciła większość zarzutów pod adresem postępowań prowadzonych przez Centrum.

Obecnie firmy, które wygrały przetargi, czekają na dalsze decyzje CSIOZ. Tymczasem Centrum nie może podpisywać umów, ze względu na wspomniany brak finansowania. Koło się zamyka.

Z kontroli UZP przetarg na projekty informatyzacyjne w ochronie zdrowia nie wyszedł jednak całkowicie nienaruszony. KIO przychyliła się do zarzutów UZP wobec pierwszej części przetargu dotyczącej „Szyny Usług” oraz „Systemu Administracji”. Problem w tym, że jest to kluczowa część projektu P1.

KIO nie może wykluczyć, że oferta firmy, która z powodu błędnego naliczania punktów nie dostała się do decydującego etapu postępowania, mogła być najkorzystniejsza. Dlatego pierwszą część przetargu na „Szynę Usług” CSIOZ 8 maja było zmuszone unieważnić.

Umowy niepodpisane
Jak mówi nam Leszek Sikorski, mimo że po decyzji KIO przetargi na projekt P1 można uznać za rozstrzygnięte, to dopóki Ministerstwo Finansów nie zapewni środków na ich realizację CSIOZ nie może podpisać umów z wykonawcami. Obecnie Centrum czeka na decyzję resortu finansów.

– Natychmiast po uzyskaniu tej decyzji wznowimy realizację projektów - zapowiada dyrektor Sikorski. Przyznaje, że obecne opóźnienia działają już na niekorzyść terminowej realizacji całości przedsięwzięcia. Podkreśla jednak, że Centrum ma plan rozwiązania problemów, zaprezentowany już Komitetowi Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i Łączności.

Zgodnie z tym planem najpierw nastąpi podpisanie umów z wykonawcami wyłonionymi w rozstrzygniętych przetargach, a następnie ogłoszenie postępowania na „Szynę Usług”. CSIOZ szacuje, że to postępowanie potrwa około pół roku. Jednocześnie w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie przetargu funkcje związane z integracją systemu będą realizowane przez CSIOZ we współpracy z firmami doradczymi.

- Liczymy, że oprócz obecnych zasobów, które posiadamy w Centrum istotnym wzmocnieniem może być rezerwa kadrowa, która jest zapisana w budżecie i harmonogramie projektu - mówi nam Leszek Sikorski. W grę wchodzą dodatkowe etaty, dzięki którym CSIOZ nie utraci tempa realizacji przedsięwzięcia.

Walka o termin
Dyrektor CSIOZ zapewnia, że plan nie zakłada przesunięcia obecnego terminu realizacji projektu P1. - Mimo komplikacji pozostaje w mocy wrzesień 2014 r. - stwierdza.

Jest to o tyle istotne, że według ustaleń z Komisją Europejską, obecnie strona polska zobowiązana jest do przedstawienia planu działań naprawczych, które mają pozwolić na uniknięcie nieprawidłowości i opóźnień w realizowanych projektach.

- Plan ten jest obecnie opracowywany w ścisłej współpracy pomiędzy MRR, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Władzą Wdrażającą Programy Europejskie i Komisją Europejską - zapewnia nas Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 

*Jak dowiedział się 15 czerwca portal rynekzdrowia.pl, Ministerstwo Finansów zdecydowało się na uruchomienie środków na finansowanie projektów informatyzacji ochrony zdrowia realizowanych przez CSIOZ. 

Czytaj. CSIOZ: resort finansów odblokował finansowanie informatyzacji ochrony zdrowia

Więcej - w raporcie o informatyzacji ochrony zdrowia w czerwcowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 6/2012)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH