Informatyzacja buduje przewagę konkurencyjną

Obserwując placówki medyczne w Polsce możemy z całą pewnością stwierdzić, że stosowanie rozwiązań informatycznych stało się w nich codziennością, nieodzownym elementem wspierającym ich działalność - mówi Dariusz Sobusik, starszy menedżer produktu w dziale rozwiązań dla świadczeniodawców w pionie opieki zdrowotnej Asseco Poland S.A.. - Zmiany krajowych i europejskich przepisów oraz nowe oczekiwania ze strony pacjentów już od dłuższego czasu wymuszają wykorzystywanie systemów IT w trakcie realizacji świadczeń zdrowotnych.

Od ponad 10 lat funkcjonują w Polsce elektroniczne rozliczenia z głównym, publicznym płatnikiem świadczeń zdrowotnych - NFZ. Jeszcze dłużej wymagane jest elektroniczne przekazywanie danych przez pracodawców do ZUS. Z każdym rokiem obserwuje się wzrost oczekiwań i wymagań sprawozdawczych - zarówno w zakresie statystyki publicznej, jak również ze strony organów właścicielskich.

Przełomowa data

Wreszcie przed nami przełomowa data - 1 sierpnia 2014 roku - od której całość dokumentacji medycznej będzie musiała być prowadzona, przetwarzana i udostępniania w wersji elektronicznej.

Trudno więc wyobrazić sobie placówkę medyczną, która byłaby w stanie funkcjonować efektywnie bez sprawnego systemu informatycznego. Po "skoku cywilizacyjnym", który się naszym zdaniem dokona po wprowadzeniu obowiązkowej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej - będzie to wręcz niemożliwe.

Nieodzowność stosowania systemów IT w ochronie zdrowia nie oznacza jednak, że nie ma miejsca na działania i decyzje zarządcze w dotyczące wyboru rozwiązań, zakresu ich wykorzystania czy wskazania celów, jakim systemy informatyczne mają służyć. Budowanie przewagi konkurencyjnej z wykorzystaniem systemu informatycznego polega m.in. na odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób go używać?

Ważne decyzje zarządcze
Systemy informatycznie od lat świetnie sprawdzają się w obszarze ograniczania kosztów własnych funkcjonowania przedsiębiorstw i podmioty ochrony zdrowia nie są tutaj wyjątkiem. Typowym przykładem jest ograniczenie kosztów administracyjnych - działy administracyjne (kadrowo-płacowe, finansowo-księgowe) liczące w "epoce papieru" kilkanaście-kilkadziesiąt osób (w zależności od wielkości zakładu) obecnie liczą kilka-kilkanaście osób. Daje to możliwość zaangażowanie wykwalifikowanego personelu administracyjnego w działalność operacyjną podmiotu i zwiększenie kontroli nad bieżącą działalnością.

Wymierne oszczędności przynosi także „zaprzęgnięcie informatyki" do zarządzania zasobami i zaopatrzeniem. Optymalizacja stanów magazynowych (szczególnie w zakresie leków), w magazynach centralnych i oddziałowych, organizacja dostaw w systemie just-in-time czy automatyzacja prac przy planowaniu zakupów i przeprowadzaniu postępowań przetargowych pozwalają ograniczać koszty materiałowe i osobowe związane z zaopatrzeniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH